1987 – משרד הבריאות מאשר לאבי בליזובסקי כי יש עודף מקרי סרטן ריאות בחיפה, אך המקור לא נחקר

מַדָע

היום התפרסם מחקר שקובע חד משמעית שחשיפה סביבתית לזיהום אוויר תעשייתי במפרץ חיפה בגיל צעיר קשורה להיארעות סרטן בין השנים 1967 ל-2012. מעניין למה לא עשו את המחקר הזה במשך עשרות שנים, למרות שהנתון היה ידוע, בין היתר בזכות חשיפות של כותב שורות אלה

מחקר חדש קובע חד משמעית שחשיפה סביבתית לזיהום אוויר תעשייתי במפרץ חיפה בגיל צעיר קשורה להיארעות סרטן בין השנים 1967 ל-2012. כמו כן מעלה המחקר, חיפה מובילה גם באחוז חולי האסטמה באוכלוסיה.

מעניין למה לא עשו את המחקר הזה במשך עשרות שנים, למרות שהנתון היה ידוע השאלה החמורה יותר צריכה להישאל מדוע הנושא לא נחקר במשך עשרות שנים למרות שהנתונים היו ידועים ונחשפו על ידי בעיתון כלבו – המקומון החיפני מרשת שוקן. כותב שורות אלה פרסם בשנת 1987 ככתב בעיתון כלבו חיפה, מספר סקופים בתחום הסביבה.

כאן גם המקום לציין את עורך העיתון דאז יוסי בנטל שאיפשר לי את החופש העיתונאי הזה. כפי שאציין בסוף הכתבה – זה אפילו עלה לעיתון בכסף.

(ראו כתבה נפרדת על הדוח הנוכחי)

הנה מה שכתבתי בכתבת סיכום של מצב איכות הסביבה בחיפה, 19 ביוני 1987 המסכמת בין הטיתר את אותם סקופים.

מנהל המיון ברוטשילד אישר את הידיעה בדבר יתר תחלואה בדרכי הנשימה

לאט לאט התחילו להתברר הממדים האמיתיים של הנזק שגורם לביבה זיהםו האוויר. גל של אוויר מזוהם שלח ב20.1 השנה רבים מחולי האסטמה לבתי החולים לאחר שלא יכלו לטפל בהתקף בכוחות עצמם. עובדה זו שמסר בלעדית ל”כלבו” סגן מנהל בית החולים רוטשילד ומנהל חדר המיון שם ד”ר אלימלך קיינרייך עוררה הדים גם בכלי התקשורת הארציים. ח”כ יאיר צבן הגיש בעקבותיה שאליתות דחופות לשר הפנים, לשר הבריאות לשר המשטרה ולשר האנרגיה.

בהמשך גם נחשף כי בבית הספר עירוני ג’ בנווה שאנן, הנמצא ממש מעל בתי הזיקוק, יש ריכוז גבוה של חולי אסטצה.

חיפה מובילה בסרטן ריאות

שבועות אחדים אחר כך נודע ל”כלבו” כי חיפה היא המובילה במיספר חולי סרטן הריאות. במשרד הבריאות אישרו מידע בלעדי זה אולם טענו כי מאחר שהסיבה לכך לא נבדקה, אין הם יכולים להוכיח את הקשר בין עובדה זו ובין רמת זיהום האוויר בחיפה. (ראו הכתבה המלאה אודות התחלואה בסרטן)

להלן הכתבה המלאה

זיהום אוויר 1987. פורסם בעיתון כלבו, 19 ביוני 1987
זיהום אוויר 1987. פורסם בעיתון כלבו, 19 ביוני 1987
זיהום אוויר 1987. פורסם בעיתון כלבו, 19 ביוני 1987. חלק ב'
זיהום אוויר 1987. פורסם בעיתון כלבו, 19 ביוני 1987. חלק ב’
זיהום אוויר 1987. פורסם בעיתון כלבו, 19 ביוני 1987. חלק ג'
זיהום אוויר 1987. פורסם בעיתון כלבו, 19 ביוני 1987. חלק ג’

משרדי הממשלה אמורים לשרת את הציבור, לא את בעלי ההון או כל גוף אחר – גם אם אז היה בבעלות המדינה, שחושב לחסוך על חשבון בריאות הציבור.

כאשר אני קורא עכשיו את התגובה של משרד הבריאות מ-1987 אני סבור שכנראה קהות חושים של פקידים היא תופעה על זמנית. אני מניח שהדוח הנוכחי שהגיע ממשרדי הגנת הסביבה והבריאות ובסיוע חוקרים ממוסדות רבים ברחבי המדינה יהיה קשה להסתיר.

אגב – לתשומת לב מבקרי התקשורת – עיתון כלבו הוציא הבהרה לאחר שדובר בתי הזיקוק שמעון רפופורט ז”ל הוציאו מוסף פרסומי (כך לפחות קוראים לזה היום) וצירף אותו לכלבו תחת השם “כל כלכלה” ובו דווח על היתרונות שיש לבתי הזיקוק. למרות שמדובר בהכנסה לעיתון הודענו לציבור שמדובר במוסף שאינו קשור אלינו/

בשבוע שעבר צורף לעיתון “כלבו” מוסף פרסומי ושמו “כלכלכלה” עוסק בענייני תעשייה כלכלה וטכנולוגיה. מערכת “כלבו” אינה קשורה בשום צורה שהיא למוסף זה, וכל הנכתב בו הוא על דעת מפרסמיו ובאחריותם בלבד.”

על החתום:

“מערכת כלבו”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.