שפל היסטורי: הלירה הלבנונית התרסקה

עוֹלָם

העיתון “אל-אח’באר” דיווח הבוקר (שישי) כי שבועיים לפני הבחירות בלבנון שנערכו ב-15 במאי, השליח המיוחד של האיחוד האירופי למזרח התיכון, סוון קופמאנס, נחת בביירות כדי לקדם פתרון עם ישראל, שלדבריו יוביל ליציבות באזור ויחלץ את לבנון מהמשבר הכלכלי שהיא חווה בימים אלה.

אמש התרסק ערך הלירה הלבנונית לשפל היסטורי של 35.6 אלף לירות לדולר אמריקני אחד. הקריסה בערך הלילה מגיעה על רקע תוצאות הבחירות לפרלמנט, שסוללות את הדרך לפלונטר פוליטי ולשיתוק של המוסדות, כשאף מחנה לא השיג רוב.

כמו כן, הירידה נמשכת מזה שבועיים כשערך הלירה היה בלאו הכי נמוך במיוחד ועמד על 26.8 אלף לירות לדולר.

העיתון הלבנוני המקורב לחיזבאללה דיווח כי הדיפלומט ההולנדי הגיע לביקור בלבנון שנמשך כמה ימים, הוא פקד את מטות ראש הממשלה נג’יב מיקאתי, הנשיא מישל עאון ויו”ר הפרלמנט נביה ברי. זאת בנוסף לפגישות עם משרד החוץ ועם אנשי ארגון הטרור חיזבאללה. קופמאנס דיבר בשם מדינות האיחוד האירופי על הצורך לחדש את תהליך השלום בזמן המתיחות בירושלים.

בהמשך לכך דווח כי הנשיא הלבנוני סיכם את עמדת ארץ הארזים ב”תמיכה בכל פעולה אירופית לחידוש תהליך השלום על בסיס היוזמה הערבית”, מבלי להתייחס להצעות האירופיות. נזכיר שמדובר ביוזמה שכוללת, בין היתר, נסיגה ישראלית מרמת הגולן, מיהודה ושומרון וממזרח ירושלים.

מאמץ אירופי לנהל מו”מ בין ישראל למדינות ערב

מקורות שונים מסרו ל”אל-אח’באר” כי קופמאנס דיבר באופן ברור על מאמץ אירופי לנהל מו”מ בין ישראל וכמה ממדינות ערב וגורמים ערביים שעדיין דבקים בעמדותיהם – ביניהם לבנון וחיזבאללה. עוד אמרו המקורות כי יש כוונה אירופית בתמיכת ממשל ביידן, להגיע לפתרון בסוגיה במהלך השנים הקרובות.

עוד דווח כי השליח דיבר על הקריסה הכלכלית בלבנון ועל כך שארץ הארזים זקוקה לסיוע מאירופה ומארצות הברית, אך דבר זה לא יתקיים ללא פתרון בסכסוך הישראלי-ערבי. לפי “אל-אח’באר”, מה שהתחדש לכאורה בתפיסה האירופית הוא ההבנה שארגוני הטרור הצליחו לבסס את כוחם, אבל שאת הכוח הזה צריך להכניס לתהליך מדיני שישיג יציבות כלכלית.

המקורות ציינו שקופמאנס אישר את השקת היוזמה האירופית, שתכלול את פתרון שתי המדינות, ירושלים בתור “בירת שתי המדינות” עם חופש דת וטיפול בסוגיית הפליטים.

השליח של האיחוד האירופי צוטט בעיתון באומרו למארחיו: “אינכם יכולים לפתור את המשברים שלכם ולא השתתפתם במו”מ לשלום בעבר. אנחנו מציעים עכשיו דלתות פתוחות לתהליך שלום שיביא לכם שגשוג”.

לפי הפרסום, השליח טען כי תהליך השלום יפתור את בעיית האנרגיה באופן סופי ותאפשר ללבנונים לייצר חשמל ולהשקיע במשאבי הנפט והגז. כמו כן צוטט הדיפלומט באומרו כי לבנון תוכל להצטרף כך להתאגדות אזורית שתכלול את מצרים, איחוד האמירויות, קפריסין, יוון, ישראל ומדינות אחרות, דבר אשר יסייע לקדם את ההשקעות ואת שיקום הכלכלה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

Leave a Reply

Your email address will not be published.