שלום לך, מיתון: סקירה כלכלית עולמית

עֵסֶק

הכלכלה הגלובלית חווה כעת מומנטום שלילי. הסיבות להאטה (שווקי אנרגיה צפופים, הפרעות בשרשראות אספקה, קורונה, פעילות בנקים מרכזיים) הן רבות וניתן להוסיף לרשימה גם אי וודאות להתאוששות הכלכלית השברירית שנרשמה בעולם.

הנתונים הכלכליים האחרונים בנוגע לביטחון העסקים בארצות הברית ואירופה אכזבו, כאשר גם ביטחון הצרכנים המשיך להידרדר לאור האינפלציה הגבוהה והשחיקה בכוח הקניה של הצרכנים. עם הצמיחה הנמוכה שמתקרבת לגבול האפס, ההסתברות למיתון עלתה גם היא. הסיבה העיקרית כי אנו צופים כעת מיתון מתון בארצות הברית, כאשר התחזיות לצמיחה עתידית הם נמוכות, היא האינפלציה הגבוהה המתמשכת והנחישות של הפד להילחם בה (יושב ראש הפד פאואל: המחויבות של הפד להילחם באינפלציה היא ללא תנאים). כאשר כל מה שנראה שמדברים עליו בימים אלה היא אינפלציה, במיוחד לקראת בחירות האמצע, קובעי המדיניות המוניטרית צפויים להיצמד לתוכנית שלהם. אנו מצפים כי הפד יספק את רוב הצמצום המוניטרי שהשווקים מתמחרים עד סוף השנה על מנת שהפד סוף סוף יקדים את העקום.

הצמיחה עשויה להיות קורבן במידה מסוימת אף על פי שהתרחיש של נחיתה רכה, הוא האופציה המועדפת. מיתון טכני במחצית הראשונה של 2023 (2 רבעונים רצופים של צמיחה שלילית), עשוי להביא את הפד לעצור על מנת לתדלק את הכלכלה מחדש. בינתיים שווקי המניות בארצות הברית צפויים להמשיך להיות תנודתיים, במיוחד סביב עונת הדוחות הקרובה ועם עשויים לבחון שוב את השפל אליהם הגיעו מוקדם יותר השנה כאשר האנליסטים יתחילו לחתוך את תחזיות הרווח שלהם. לאור העובדה כי מיתון מתון בארצות הברית כבר מתומחר על ידי השווקים, אנו רואים בירידות נוספות כהזדמנות לאזן מחדש את התיקים ובהמשך גם להוסיף סיכון כאשר תהיה התייצבות בתנודתיות של השווקים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.