סוכנות החלל הרוסית מתכוונת לעזוב את תחנת החלל הבינ”ל

מַדָע

עם זאת טרם נמסרה הודעה רשמית וגם אז, הרוסים מחוייבים לתת מראש התראה של שנה * עוד הוכחה לעידן של גושי מדינות בחלל

מנהל סוכנות החלל הרוסית אמר לפני ימים אחדים שהמדינה תעזוב את תחנת החלל הבינ”ל, ולדברי מוסקבה זאת תוצאה של העיצומים הכלכליים שהוטלו בגלל העימות של רוסיה באוקראינה, לפי בלומברג.

שתי סוכנויות ידיעות ממלכתיות רוסיות – טאס ו-RIA Novosti – דיווחו בשבת שהמנהל הכללי של רוסקוסמוס דמיטרי רוגוזין אמר בראיון שההחלטה כבר אושרה.

“ההחלטה כבר התקבלה, אנחנו לא מחויבים לדבר על כך בפומבי”, הוא אמרהראיון לטלוויזיה הממלכתית.

“אני יכול להגיד רק זאת — בהתאם להתחייבויות שלנו, נודיע לשותפינו על סיום פעילותנו בתחנה שנה מראש”.

מוקדם יותר באפריל רוגוזין תקף את רשימת העיצומים הכלכליים שהמערב הטיל על רוסיה ואמר שרוסקוסמוס תעצור את שיתוף הפעולה בתחנת החלל הבינ”ל עם נאס”א וסוכנות החלל האירופית.

“אני מאמין שהשבת היחסים הרגילים בין השותפים בתחנת החלל הבינ”ל ובפרויקטים משותפים אחרים תתאפשר רק אחרי הסרה מלאה ובלתי מותנית של העיצומים הבלתי חוקיים”, הוא צייץ אז.

מאז שרוסיה פלשה לאוקראינה בסוף פברואר, ארצות הברית — יחד עם האיחוד האירופי ובריטניה — הטילו שורה של עיצומים כלכליים נגד מוסקבה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין  ואנשים רבים במעגל הפנימי של המנהיג.

במשך שנים תחנת החלל הייתה נקודת אור ביחסי ארה”ב ורוסיה, וזה ראוי לציון לאור היחסים שהיו בין המדינות בעבר ב”מירוץ החלל” בתקופת המלחמה הקרה, כששתיהן שאפו בעוצמה להשיג שליטה בחקר החלל החיצון.

אבל במשך חודשים רוסיה מצאה עצמה מבודדת בזירה העולמית, כשהקשרים בפרויקט הרב לאומי נשחקים בגלל המהלכים של פוטין.

לפי בלומברג, שלושה אסטרונאוטים אמריקנים ואיטלקי אחד הגיעו לתחנת החלל מוקדם יותר השבוע, לצד שלושה אנשי צוות אמריקנים, שלושה רוסים וגרמני אחד שכבר היו בתחנה.

נאס”א מתכוונת להמשיך להפעיל את התחנה עד 2030.

עוד בנושא באתר הידען:

Leave a Reply

Your email address will not be published.