ניצחון לביידן: הסנאט העביר חוק אקלים היסטורי בסך 430 מיליארד דולר

עוֹלָם

הדמוקרטים בסנאט האמריקני העבירו הלילה (ראשון) חוק היסטורי לטובת המאבק בשינוי האקלים, הורדת מחירי תרופות ומס חדש על תאגידים – למרות התנגדות עזה ביותר מצד הרפובליקנים, בבית חצוי 50-50.

העברת החוק היא למעשה אחת הפעולות היחידות שיכול היה ממשל ביידן ליישם לאחר שבית המשפט העליון הפך ביוני פסיקה שהיתה אמורה לאפשר לממשלה הפדרלית להכיל מגבלות גורפות ברחבי המדינה במגזרים שונים, על מנת לצמצם את פליטות גזי החממה. הפסיקה היוותה מהלומה קשה למדיניות האקלים של ביידן שהבטיח בקמפיין שלו להעמיד את הנושא בראש סדר העדיפויות. הדרך היחידה שאפשר לשנות בה את פסיקת בית המשפט העליון היא להעביר חוק פדרלי – דבר שאפשרי רק באמצעות הבוחרים בקלפי שיחליטו אם בבחירות אמצע הכהונה בנובמבר ובבחירות לנשיאות ב-2024, יתנו את קולם לחברי קונגרס, המייצגים אותם, שתומכים באקלים, או לא.

ההצבעה על החוק החלה אתמול (שבת) על חוק “Inflation Reduction Act,” שאמור להתמודד עם שינוי האקלים, להוריד את עלות האנרגיה ואת מחיר התרופות לאזרחים מבוגרים – ולאלץ את העשירים לשלם יותר מסים. ההצבעה עברה ברוב של 51-50, כצפוי, כשקולה של סגנית הנשיא, ג’ו ביידן, קמלה האריס, היה שובר השוויון לטובת הדמוקרטים.

תהליך ההצבעה שמכונה “econciliation” ערך 16 שעות – בחירה של הדמוקרטים על מנת להימנע מהליך ה”פיליבסטר” השנוי במחלוקת, כמו גם להתחמק מהרף המסורתי של רוב פשוט, 100-60, שנדרש להעברת חוקים.

החוק נמצא כעת בדרכו לבית הנבחרים לאישור, שיעבור ככל הנראה שלא בתמיכה דו מפלגתית, ואם יאושר – יגיע לשולחנו של הנשיא לחתימה.

זהו ניצחון עצום לביידן והדמוקרטים מקווים שהחקיקה תחזק את המועמדים שלהם בבחירות אמצע הכהונה ב-8 בנובמבר, שבהם קרב קשה צפוי למפלגה שתנסה לשמור על השליטה הצרה שלה בסנאט ובבית הנבחרים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.