משילה לאשדוד לקרית יערים ולבסוף לירושלים: הארכיאולוגיה וסיפור נדודי ארון הברית – פודקאסט

מַדָע

פרופ’ ישראל פינקלשטיין מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב מכניס אותנו לתוך המסע המופלא בעקבות סיפור נדודי ארון הברית בשמואל א’ ושמואל ב’. כיצד ארון הברית הועבר משילה לשבי הפלישתים באשדוד ומשם לקריית יערים הישראלית ולבסוף לירושלים בירת יהודה. מי היו הסופרים שכתבו את הסיפור, מתי הם כתבו ומה הייתה מטרתם? מתוך סדרת הפודקאסטים תל אביב 360 של אוניברסיטת תל אביב

לשמיעת הפודקאסט
פרופ' ישראל פינקלשטיין. צילום: דוברות אוניברסיטת תל אביב
פרופ’ ישראל פינקלשטיין. צילום: דוברות אוניברסיטת תל אביב

פרופ’ ישראל פינקלשטיין מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב מכניס אותנו לתוך המסע המופלא בעקבות סיפור נדודי ארון הברית בשמואל א’ ושמואל ב’. כיצד ארון הברית הועבר משילה לשבי הפלישתים באשדוד ומשם לקריית יערים הישראלית ולבסוף לירושלים בירת יהודה. מי היו הסופרים שכתבו את הסיפור, מתי הם כתבו ומה הייתה מטרתם? 

לפני כ- 40 שנה פרופ’ פינקלשטיין חפר באתר של שילה שקשור קשר מאוד אמיץ עם המסורת של ארון הברית וכעת הוא סוגרת את המעגל בקרית יערים. לאורך הפרק, פרופ’ ישראל פינקלשטיין, יוצא למסע בלשי אחר גלגולו של קודש הקודשים של העם היהודי. הוא לוקח אותנו אל תוך החפירה הארכיאולוגית באתר קרית יערים שבה הוא חושף באמצעות שיטות מדעיות וטכנולוגיות מתקדמות, ממצאים חדשים על ההיסטוריה של העם היהודי בתקופת התנ”ך.

פרופ’ פינקלשטיין מתאר את סיפור הממלכה המאוחדת אשר נשלטת מירושלים על ידי השושלת של דוד ושלמה, אך הוא מעלה שאלות האם הסיפור המקראי נתון להטיות אידיאולוגיות של מחברי המקרא מתקופה מאוחרת יותר?.האם היה זה דווקא המלך ירבעם השני שהצליח ליצור ממלכה מאוחדת והמקדש בקרית יערים היה סמלה של הממלכה המאוחדת הגדולה, והאם ייתכן שהממלכה המאוחדת הייתה ישראלית שנשלטה משומרון ולא יהודהית שנשלטה מירושלים. והאם הסיפור המקראי על הבאת הארון מקרית יערים לירושלים, נכתב על ידי סופרים יהודהים שנים רבות לאחר מכן, מה שמסביר מדוע הארון צריך להיות דווקא בירושלים. האזינו למסע המרתק בעקבות נדודי ארון הברית, מתוך הפודקאסט תל אביב 360, ערוץ הפודקאסטים של אוניברסיטת תל אביב.

לדף הבית של הפודקאסטים של אוניברסיטת תל אביב

עוד בנושא באתר הידען:

Leave a Reply

Your email address will not be published.