מעצר בית וניתוק מהסביבה: המלך עבדאללה מטיל מגבלות חמורות על אחיו למחצה הנסיך חמזה

עוֹלָם

גוברת היריבות בין מלך ירדן עבדאללה לאחיו למחצה ויורש העצר לשעבר, הנסיך חמזה, אשר נחשד בעבר בניסיון לארגן הפיכה נגד המלך ולערער את שלטונו בממלכה. היום הודיע המלך עבדאללה על נקיטת צעדים חריפים נגד חמזה. הוא הושם במעצר בית והוחלט להטיל מגבלות חמורות על תנועותיו ובכלל זה יצירת קשר עם הסביבה.

“כפי שאתם יודעים, כאשר נחשפו פרטי פרשת “המרד” בשנה שעברה, בחרתי להתמודד עם אחי, הנסיך חמזה, במסגרת המשפחה, בתקווה שהוא יבין את טעותו ויחזור למוטב. אחרי שנה וקצת שבה מיצה את כל ההזדמנויות לשוב לדרך הישר, הגעתי למסקנה המאכזבת שהמצב לא ישתנה”, אמר המלך עבדאללה בהודעה שבה פנה לממלכה והודיע על צעדיו.

הנסיך חמזה מתראיין מתוך מעצר הבית הקודם, צילום: רויטרס

“ההבנה הזאת התבססה אצלי אחרי כל מעשה וכל מילה מאחי הקטן שהסתכלתי עליו תמיד כמו אב לבן. התברר לי שהוא חי באשליה שבמסגרתה הוא רואה את עצמו כאחראי המורשת ההאשמית. השיחות איתו שיקפו שהוא במצב של הכחשת המציאות ומסרב לשאת באחריות למעשיו”, ציין המלך.

“אחי חמזה מתעלם מכל ההוכחות החותכות ומשחק בעובדות ובאירועים כדי לחזק את גרסתו המזויפת. המשפחה שלנו התוודעה כבר לפני שנים להתנהגותו חסרת האחריות שמטרתה לזרוע טלטלה מבלי להתחשב בהשלכות על ארצנו ומשפחתנו. הוא מעדיף את האינטרסים שלו על פני המולדת, וממלא תפקיד של קורבן”.

מקצין עמדות: המלך עבדאללה, צילום: Getty Images

המלך עבדאללה המשיך לתקוף את אחיו חמזה תוך שהוא מספק הסברים לציבור בממלכה לגבי הסיבות שהובילו להחלטתו. “נקטתי בשנים האחרונות מקסימום סבלנות ואיפוק כלפי אחי אך הוא אכזב פעם אחר פעם”, הבהיר המלך ותקף את חמזה על ההדלפות שהעביר לתקשורת לאחר פגישתו עם רמטכ”ל צבא ירדן. “הוא פנה לתקשורת בכוונה לייצר בלבול ולמשוך אהדה ותשומת לב”, אמר.

היריבות בין השניים הגיעה לשיאה בשנה שעברה, אז הושם חמזה במעצר בית לאחר שהאשים את ההנהגה בשחיתות ובחוסר כשירות לנהל את ענייני הממלכה. יוחסו לו טענות לניסיון הפיכה לכאורה נגד השלטונות הירדניים. הוא נחשד כמי שמסית נגד המלך וחותר להחליפו בעוד שחמזה מצידו מעמיד פנים שהוא דואג לרפורמות בממלכה ולאינטרס הציבורי.  

חמזה זכה לתואר יורש העצר של ירדן בשנת 1999, אך המלך עבדאללה בחר לשלול ממנו את התואר ולהעבירו לבנו בשנת 2004. לפני כמה חודשים הודיע חמזה כי הוא מוותר מרצונו על התואר “נסיך”.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

Leave a Reply

Your email address will not be published.