מעיין הנעורים: מחקר ישראלי חשף מנגנון להצערת איברים אנושיים

עוֹלָם

האם נמצאה הדרך לחיות לנצח? מחקר ישראלי מצא כי הזרקת חלבון מיוחד בשם VEGF-A גורמת לתהליך הצערה של העור אצל אדם זקן, וככל הנראה יש בגילוי המיוחד פתח לבלימת זיקנה, ואף להצערה של איברים אנושיים.

מדובר במחקר פורץ דרך, המשותף לרמב”ם ולטכניון, שמוכיח שניתן לעצור את תהליך הזדקנות העור האנושי ואף להפוך איברים אנושיים לצעירים יותר. מדובר במחקר שנמשך יותר מ-20 שנה, והוא מתפרסם כעת בכתב העת המדעי היוקרתי “Advanced Science News”.

תהליך התחדשות העור

פרופ’ עמוס גילהר, החוקר המוביל את המחקר, מסביר: “בעבר הדגמנו שהשתלת עור אנושי של אנשים מבוגרים על גבי עכברים צעירים מעוררת התחדשות של האפידרמיס של העור המושתל. במחקר ההמשך, שנמשך כשני עשורים, התברר שהעור כולו עובר תהליך התחדשות, ושתופעה זו נצפית רק כשהעור הזקן מושתל על גבי עכבר צעיר, ולא על גבי עכבר זקן”.

במחקר זה התברר כי התחדשות העור הזקן מתאפיינת לא רק במראהו החיצוני של העור, אלא גם בהתחדשות המבנה הגנטי, בצורה המאפיינת עור צעיר. ואכן, סממנים של תהליך ההזדקנות נעלמו כלא היו בעקבות ההשתלה. יתר על כן, הופיעו מולקולות המזוהות עם עור צעיר בלבד, שההיעלמות שלהן מהווה חלק מתהליך ההזדקנות.

שיפור במדדי ההזדקנות

הוכחה משמעותית לכך שחלבון ה-VEGF-A הוא גורם מכריע בהתחדשות העור הזקן הושגה על ידי הזרקת החלבון לעור הזקן כשהושתל על גבי עכבר זקן. הזרקה זו גרמה להיעלמות מאפייני הזקנה של העור, ולהופעת כל המרכיבים המולקולריים והמבניים של עור צעיר. כמו כן, בעור אנושי זקן שטופל עם החלבון המיוחד בתנאי מעבדה, גם ללא מעורבות בעלי חיים, חל שיפור במדדי ההזדקנות העיקריים. המחקר האמור, אם כן, מזהה את VEGF-A כגורם שמאפשר הצערת איברים אנושיים.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

Leave a Reply

Your email address will not be published.