ממשיכה להסלים: סין ניתקה את הקשרים עם ארה”ב בנושאי אקלים וצבא

עוֹלָם

שר ההגנה של טייוואן הודיע מוקדם יותר כי מטוסים וספינות מלחמה של סין חצו את הגבול הימי לעבר טייוואן. השר האשים את הסינים ביצירת פרובוקציה, ובמקביל, הצבא שלח אזהרות. לדבריו, טייוואן מוכנה לעימות, אך הלוחמים קיבלו הנחיה לנסות להרגיע את הרוחות ולא להסלים את המצב.

שר החוץ האמריקני, אנטוני בלינקן, האשים את סין בפרובוקציה וטען כי היא מנסה לאיים לא רק על טייוואן, אלא גם על מדינות שכנות נוספות, והוסיף כי פעולותיה אינן מוצדקות. עוד הוסיף שר החוץ האמריקני כי ארצות הברית עומדת לצד בעלות בריתה, ומנסה למנוע הסלמה.

אתמול התחיל תרגיל נרחב של צבא סין סביב האי. בצהרי היום, שעון מקומי, דיווחה רשת החדשות הממלכתית CCTV כי “החל מ-:0012 בצהריים עד 12:00 בצהריים ב-7 באוגוסט, הצבא עורך תרגיל אימונים צבאי חשוב שכולל אש חיה. במהלך התרגיל, שישה אזורים עיקריים סביב האי נבחרו ובמהלך התקופה הזאת אסור לאוניות וכלי הטיס להיכנס למרחב הים והאוויר הרלוונטיים”.

“אזורים אלה עלולים לכלול את המים הטריטוריאליים של טייוואן. חלקם קרובים מאוד לנמלי ים עיקריים. הרשויות בטייוואן האשימו את הצבא הסיני במצור – האשמה חמורה מאוד”. ממשרד פיקוד מזרח של הצבא נמסר כי “פיקוד מזרח של הצבא הסיני ערך היום תרגילים נרחבים כולל אש חיה סביב האי”.

משרד ההגנה הטייוואני אמר כי כוחותיו “פועלים כרגיל” ומפקחים על הסביבה. “איננו רוצים הסלמה, אך לא נכנע כשמדובר בריבונות ובביטחון שלנו”, נמסר. עשר דקות לפני תחילת התרגיל, המשרד האשים את ממשלת סין בהתנהגות “לא רציונלית”. על פי המשרד, “מטרת תרגיל לשנות את הסטטוס קוו ולשבש את השלום והיציבות האזוריים. הצבא הלאומי ימשיך להיות ערני, והכוחות בכל הדרגים יערכו אימונים יומיומיים”, נמסר.

Leave a Reply

Your email address will not be published.