מה קורה בשוק ההון? “אין ספק שאנחנו נמצאים בעולם חדש”

עֵסֶק

גם אלעד קראוס, מנהל מחקר מניות במיטב ברוקראז’, מדגיש את הצורך להבחין בין סוגים שונים של חברות. “אין ספק שאנחנו נמצאים בעולם חדש, של ריבית שהולכת ועולה. הכסף יותר יקר מבעבר ולכן, לחברות שצורכות הרבה הון יהיה מאתגר יותר לייצר רווחים כפי שייצרו עד כה. לכן, בהסתכלות קדימה, אני מעריך שהמיקוד צריך להיות בחברות בעלות תזרים מזומנים חיובי ומודל עסקי חזק שיודע לייצר רווחים”.

איזה מגזרים אטרקטיביים להשקעה בעיניך?
“צריך להסתכל לאו דווקא על מגזרים אלא לחפש בתוך המגזרים את החברות שהן פחות עתירות צריכת הון, עם דגש על השורה התחתונה ומודל עסקי חזק וברור. בנוסף, יש הרבה חברות שיהנו מאוד מהמחזוריות בשוק הסחורות ומהבעיות בשרשרת האספקה העולמית. מחירי האשלג כרגע גבוהים יחסית לעבר וכך גם מחירי הנפט והבנזין. זה משליך על חברות כגון ICL, פז ובזן”.ציינת שעליית הריבית מרעה עם חברות שצורכות הרבה הון. יש ענפים שמאופיינים בצריכה גבוהה של הון ואשראי, למשל נדל”ן וטכנולוגיה.

האם המשמעות היא שיש להתרחק מהשקעה בחברות אלה?
“גם בענף הנדל”ן יש חברות כמו עזריאלי, שנהנית ממינוף נמוך יחסית לחברות אחרות. גם כשהריבית עולה, עלויות ההון שלה ימשיכו להיות נמוכות. לעומתה, יש חברות נדל”ן שרמת המינוף שלהן גבוהה יותר, ועליית ריבית תשפיע עליהן בצורה משמעותית יותר. “אותו הדבר במגזר הטכנולוגיה – יש חברות שיודעות לייצר רווח תזרימי וחברות שפחות, והמצב שלהן יותר מאתגר.

בירידות בסקטור הטכנולוגיה בתקופה האחרונה לא היתה הבחנה מספיק חדה בין חברות שמייצרות רווח תזרימי לכאלה שלא. בהמשך השנה, המגמה בשווקים תהיה של הבחנה בין החברות התזרימיות, החזקות פיננסית, שבהן המגמה תהיה חיובית, לבין חברות שהשורה התחתונה שלהן לא מספיק ברורה, שימשיכו לדשדש”.

האם הבורסה המקומית תמשיך להציג ביצועי יתר ביחס לשווקים בחו”ל?
אמסלם: “השוק הישראלי יותר חסין משוקי חו”ל, גם בגלל תנאי הכלכלה הטובים יותר כאן וגם כי שוק המניות המקומי יותר מוטה למניות ערך מאשר למניות צמיחה, בניגוד לארה”ב, שם הבורסה יותר מוטית צמיחה. מניות ערך הן מניות של חברות תזרימיות, שמחלקות דיבידנד, והן נוטות להיפגע פחות בתקופות האלה. לכן, אנחנו להערכתנו יש עדיפות לשוק המקומי בתקופה הזו”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.