מהלך נבון ומרחיק רואי: הגז שינה את יחסי ישראל-אירופה

עוֹלָם

מי שחי במדינה הזו ב-70 שנותיה הראשונות, חייב לשפשף את עיניו בתדהמה. ישראל הקטנה, זו שתלויה כלכלית באירופה, זו שלא מזמן חששה מחרם של אירופה נגדה, זו שעד לא מזמן סבלה מאפס מקורות אנרגיה – היא זו “שבאה לקראת אירופה בשעת מצוקה, ותספק גז לאירופה בחורף הקרוב”. לקרוא ולא להאמין.

שלא יובן לא נכון. עדיין אין כאן מהפך ביחסי הכוחות. כרגע ישראל תספק חלק קטן בלבד מהתצרוכת האירופית. יתירה מכך, האירופים רוכשים גז ישראלי משום שאינם פראיירים, כמו שחשב פוטין – ולא רק הוא. כלומר הם לא בכיס שלנו.

ובכל זאת, מרגע שמדינתנו הקטנה היא בין ספקיות האנרגיה של אירופה – ואחרי שהאיחוד כבר הכיר בערך הביטחוני, המדעי והטכנולוגי שלנו – יחסי הכוחות משתנים באופן יסודי. מחורף 2022 המנייה הישראלית שווה הרבה יותר. וזה אחרי שערכה כבר זינק בעקבות הטלטלה במדינות ערב והקורונה.

מי שראויים לכל שבח על ההתפתחות הזו הם שרת האנרגיה הנוכחית, קארין אלהרר (יש עתיד), וקודמה בתפקיד, יובל שטייניץ (הליכוד). אלהרר טעתה כאשר החליטה לא להוציא זיכיונות חיפוש חדשים ב-2022, אך הגיבה מהר ונכון לפניה המצרית-אירופית לגז ישראלי.

עוד יותר ממנה שטייניץ, שיחד עם נתניהו נאבק בכוחות אדירים והוציא את הגז מהים. בלעדיהם זה לא היה קורה. בזכותם, בשעה של משבר אנרגיה עולמי, ישראל גם נהנית ממחירים נמוכים, גם נחסך ממנה משבר כלכלי והיא גם משדרגת את מעמדה האזורי והבינלאומי. הלוואי וירבו עלינו מהלכים נבונים ומרחיקי ראות שכאלה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

Leave a Reply

Your email address will not be published.