יו”ר בית הנבחרים האמריקני תבקר בטאיוואן, ועלולה להצית עימות מול סין

עוֹלָם

מוקדם יותר השבוע משרד החוץ הסיני הזהיר מ”פעולות פוליטיות מסוכנות”. זאת, בשל העובדה כי בסין רואים בטאיוואן כחלק מסין. “הצבא לא ישב ברוגע אם בבייג’ינג ירגישו כי הריבונות והשלמות הטריטוריאלית מאוימות”, נמסר מטעם משרד החוץ הסיני. “סין תשתמש בתגובה חזקה כדי להגן על ריבונותה”.

נשיא סין שי ג’ינפינג הזהיר בסוף השבוע את נשיא ארצות הברית ג’ו ביידן ש”לא ישחק באש” בנוגע לטאיוואן בשיחת טלפון שנמשכה יותר משעתיים. “מי שמשחק באש עלול למות. יש לקוות שארצות הברית מבינה את זה”, אמר שי, על פי הצהרה בסינית. הוא גם דחק בארצות הברית ליישם את שלוש ההסכמות המשותפות שהן הבסיס ליחסים בין שתי המדינות “במילים ובמעשים”. שי התחייב להגן “בנחישות” על הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של סין ואמר כי זה “הרצון של יותר מ-1.4 מיליארד סינים”.

בתגובה, ביידן הדגיש שוב את המדיניות של וושינגטון ואמר כי היא לא השתנתה וש”ארצות הברית מתנגדת בחריפות לניסיונות חד צדדיים לשנות את הסטטוס קוו או לחתור תחת השלום והיציבות באזור מצרי טאיוואן”, על פי ההצהרה האמריקנית. לאחר מכן משרד החוץ בטאיוואן מסר כי ימשיך להעמיק את השותפות הביטחונית ההדוקה עם ארצות הברית.

Leave a Reply

Your email address will not be published.