טראמפ בריאיון ראשון מאז הבחירות: “הן זויפו, לא אשנה את דעתי”

עוֹלָם

לדברי טראמפ, “על בית המשפט העליון לשמוע אותנו. משהו צריך להיות יכול להגיע לשם. אחרת, מה זה בית המשפט העליון?”, שאל הנשיא הרפובליקני, שמינה שלושה שופטים שמרנים במהלך כהונתו ואמר במהלך קמפיין הבחירות כי הוא מאמין שהן יגיעו לפתחו של בית המשפט.

חרף טענותיו של טראמפ, המרוץ לא היה צמוד במיוחד. ביידן זכה ב-306 אלקטורים לעומת 232 של טראמפ – הפער של טראמפ על הילרי קלינטון ב-2016, שאותו כינו במחנה שלו “ניצחון סוחף” – וביותר משישה מיליון קולות. אלו אמנם לא מכריעים את המרוץ בשיטה האמריקנית, אך ההפרש הגדול בין המועמדים – 51 מול 47 באחוזים – הוא גם בעל חשיבות פוליטית וסמלית.

יותר ויותר רפובליקנים מכירים בימים האחרונים בניצחון של ביידן או מתקרבים לכך, חרף החשש מהשלכות פוליטיות לאור התמיכה העצומה שממנה נהנה טראמפ בקרב מצביעי המפלגה. תהליך העברת השלטון החל רשמית בשבוע שעבר אחרי עיכוב של כשבועיים על ידי הממשל, וב-14 בדצמבר אמורים להיפגש האלקטורים ולאשרר באופן רשמי את תוצאות הבחירות.

הסנאטור הרפובליקני רוי בלאנט, שעומד בראש ועדת טקס ההשבעה של הקונגרס, אמר היום כי חבריה מעריכים כי ביידן יושבע בתור הנשיא ה-46 של ארצות הברית ב-20 בינואר.

“אנחנו עובדים עם ממשל ביידן, הממשל הצפוי, על העברת השלטון וההשבעה בהנחה שאנחנו הולכים קדימה”, אמר בלאנט לרשת CNN, אם כי הוא לא הכיר רשמית בהפסדו של טראמפ.

המושל הרפובליקני של ארקנסו, אסא האצ’יסון, הוא אחד הבודדים במפלגה המתייחס לביידן בתור הנשיא הנבחר. “העברת השלטון היא שחשובה. למילים של טראמפ אין ממש משמעות”, אמר לפוקס.

Leave a Reply

Your email address will not be published.