טורקיה הודיעה על הסכם עם אוקראינה, רוסיה והאו”ם לחידוש יצוא הדגן

עוֹלָם

“זה מה שמשאיר אותנו ערים בלילה”

הצבא הרוסי הופך את מתקן הגרעין הגדול באירופה לבסיס צבאי שלו, צעד שמסכן את בטיחות המתקן והאלפים שעובדים בו. יותר מ-500 חיילים רוסים השתלטו על תחנת הכוח הגרעינית זפוריז’יה בדרום אוקראינה במרץ, ובאחרונה הציבו בו סוללות ארטילריה והניחו מוקשים לאורך חופיו של מאגר המים ששומר כי ששת הכורים יישארו צוננים, כך על פי דיווחים של עובדים, תושבים, גורמים אוקראינים ודיפלומטים. הצבא האוקראיני מחזיק בערים שנמצאות בחוף הנגדי, ומתקשים להתקיף את המתקן בשל הסוללות שהוצבו ליד הכורים הפעילים, דיווח “וול סטריט ג’ורנל”.

הצבת הנשק במתקן מגנה עליו מפני מתקפת נגד אוקראינית ומובילה לשינוי שתעשיית האנרגיה הגרעינית מעולם לא ראתה לפני כן: הפיכה אטית של תחנת כוח גרעינית לבסיס צבאי.

הכוחות הרוסיים הציבו בחודש שעבר משגרי טילים, טנקים ונגמ”שים. באדמה סביב המתקן חצבו הרוסים שוחות וכלבי שמירה שוכנים במלונות מאולתרות. טכנאים בכירים מחברת האנרגיה גרעינית הממלכתית של רוסיה, רוסאטום, הקימו בסיס בבונקר שמור מתחת למתקן.

עובדי תחנת הכוח ומשפחותיהם חוששים כי ההתחמשות במתקן עלולה להוביל תאונה נוספת, כ-500 ק”מ בלבד מצ’רנוביל. “הם לא מבינים מה עלול לקרות בגלל הפעולות שלהם שם”, אמרה אשתו של אחד העובדים שדיברה עם “וול סטריט ג’ורנל”.

חברת האנרגיה של אוקראינה, אנרגואטום, שעדיין מנהלת את המתקן, אמרה כי הכוחות הרוסיים מאיימים לרוקן את בריכות הצינון כדי לחפש אחר נשק שלוחמי ההתנגדות האוקראינים אולי שתלו בקרקעית. צעד כזה עלול לסכן את המתקן, שמסתמך על זרימה רציפה של מים מסוננים כדי לצננן את הכורים ואת מוטות הדלק.

מומחי בטיחות גרעינית אומרים כי ללא ביקורים של מומחים עצמאים באתר, קשה להעריך את הסיכונים השונים שהמוקשים, הארטילריה והחיילים הרוסים הפזיזים מציבים לכורים הפעילים. לדבריהם, השתלטות על תחנת כוח גרעינית היא צעד חסר תקדים, ואין לדעת מה יקרה אם המוקשים יגרמו נזק למסננים של המים שנשאבים לכורים.

לדברי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (IAEA ), שבמשך חודשים ניסתה לנהל משא ומתן כדי לקבל גישה בטוחה למתקן אך ללא הצלחה, הבטיחות באתר נפגעה, כולל בטיחות הבניין, פיקוח הקרינה והזרימה הרציפה של חלקי חילוף, דלק ואספקה. הארגון חושש מפני העשרה של האורניום לרמות גבוהות במטרה לייצר נשק. “זה מה שמשאיר אותנו ערים בלילה”, אמר במאי מנכ”ל הארגון רפאל גרוסי.

Leave a Reply

Your email address will not be published.