חשמל יקר: מה צריכה ישראל לעשות כדי להמנע ממשבר אנרגיה?

עֵסֶק

לנו, בישראל, זוהי הזדמנות היסטורית להרוויח הרבה כסף מייצוא שלו. לטעמי, יש להעתיק את המאמצים של הקמת צנרת גז לכל פינה בארץ להקמת טכנולוגיות ירוקות, ואת הגז למכור בחו”ל למרבה במחיר, להעשיר את קופת המדינה ואת היזמים.

לפי הערכות שפורסמו לאחרונה, מדינות אירופה צריכות להוסיף בשנים הקרובות כ-600,000 מגה של אגירה כדי להפחית פליטות לפי ההבטחות השאפתניות שהציבו לעצמם. זו כמות עצומה של סוללות, כיוון שהפרויקטים הגדולים ביותר בעולם, כיום, נעים סביב 200-300 מגה, ואלו נחשבים עצומים ונדירים.

בניגוד לאחינו בניכר, אזרחי ישראל התחמקו עד כה מעליית מחירי חשמל, שכן אחוז האנרגיות המתחדשות היה נמוך, מחירי הדלקים היו נמוכים ומחירי הגז שלנו קובעו במחיר נמוך יחסית. אולם, פתיחת שוק הגז לאירופה, עליית מחירי הדלקים והגידול המהיר באנרגיות מתחדשות, “יטיסו” למעלה את מחיר החשמל שאנחנו משלמים.

כיום, אין בישראל יצרני חשמל מגז או פחם שמכבים את המערכות ב-12 בצהריים, כשהשמש זורחת בשיאה. אנחנו משלמים כפול וברשת החשמל נרשמת רזרבה גדולה, כי האנרגיה מגיעה מכמה מקורות. לא חבל?

כאשר השימוש באנרגיה סולרית יעלה, וזה יקרה בקרוב מאוד, יצרני החשמל מגז ופחם יאלצו להתחיל לרדת מהרשת בשעות היום. אז, או שהם יזרקו לפח את האנרגיה בשעות אלו, או שיאגרו אותה לשעת הצורך.

האנרגיה הזו היא אנרגיית חום ולא חשמלית, לכן סוללות לא רלוונטיות כאן. אגירת חום היא הפתרון הנדרש. הטכנולוגיות קיימות, רק צריך להשתמש בהן. בימים אלו אנו מסיימים לבנות פרוייקט ראשון מסוגו עם חברת החשמל הגדולה באירופה, שנחשב למוביל טכנולוגית ברמה עולמית. אנו מצפים שאחרי הפעלתו נוכל להתקדם לפרוייקטים רבים נוספים מסוגו, גם בישראל. זו רק דוגמא אחת וישנן רבות נוספות.

מדינות רבות בעולם הבינו שייצור עצמי של אנרגיה ויצירת ביטחון אנרגטי באמצעות אנרגיה מתחדשת, הוא צורך ביטחוני ולא רק כלכלי וסביבתי. החלק הנוסף בפאזל הוא אגירת אנרגיה איכותית. ישראל היא אור לגויים, חלוצת ההיי-טק, חוד החנית. מכאן, יכולות לצאת הטכנולוגיות שיתמודדו בצורה הטובה ביותר עם האקלים המשתנה, גורמיו והשלכותיו. אם רשויות המדינה יתגייסו למשימה, כולנו נרוויח.

Leave a Reply

Your email address will not be published.