חרדים נעצרו בחשד שהיו בדרכם לחבל בתשתיות ההילולה במירון

עוֹלָם

שוטרי היחידה המרכזית של מחוז צפון עצרו לפני זמן קצר היום (שלישי) מיניבוס עם נשים וגברים באזור קדרים, חלקם משתייכים לפלג חרדי קיצוני. הרכב היה בדרכו ככל הנראה למירון.

בחיפוש במניבוס נתפסו ארבעה שקים מלאים בקטרים, סכינים יפנים, פטישים, ביצי צבע, וכפפות שנועדו על פי החשד לשמש לחבלה בתשתיות החשמל התקשורת, הכריזה, ובמסכים שהוקמו לשימוש בהילולה במירון בעלות של מיליוני שקלים.

אחד העצורים, צילום: דוברות המשטרה
השקים שנתפסו ותכולתם, צילום: דוברות משטרת ישראל

במגזר החרדי שורר זעם רב נגד מארגני ההילולה, בטענה שהם שופכים את התינוק עם המים, בין היתר מכיוון שאינם מאפשרים לערוך אירועים באזור ההילולה. בימים האחרונים הצהירו אנשי העדה החרדית, קבוצה קיצונית במיוחד בחברה החרדית, כי הם מתכוונים להגיע ללא כרטיסים. “יהיו הרבה שיעברו את המחסומים או יעברו בדרכים אחרות, זה לא יהיה חלק”, איים יואליש קרויס, קמב”ץ העדה החרדית, ברדיו קול חי. 

מהמשטרה נמסר: “אנו רואים בחומרה רבה את התנהגותם של קיצונים פורעי החוק, שמנסים בכל דרך אפשרית לחבל בהילולה. פגיעה בתשתיות, מעבר לפגיעה בקיום הארוע וגרימת עוגמת נפש לחוגגים. עלולה לגרום לסכנה ממשית לשוהים באתר במקרה שיפגעו תשתיות הפיקוד והשליטה בארוע. המשטרה תפעל בנחישות במטרה לאפשר את שגרת התפילות וההכנות במקום ותנקוט ביד קשה נגד אותם פורעי החוק”.

פחות אנשים מבדרך כלל

בינתיים צפויים להגיע מאות אלפי בני אדם להר ביומיים הקרובים – להילולת רבי שמעון בר יוחאי, שנה לאחר האסון האזרחי הגדול ביותר שידעה מדינת ישראל. כבר בשעות הקרובות יחלו לנוע אוטובוסים עמוסים, הסעות ורכבים פרטיים מכל רחבי הארץ.

נציין כי בפועל, העלייה להר תיעשה על ידי אוטובוסים ושאטלים בלבד אליהם ניתן לעלות באמצעות כרטיסים שנרכשו מראש לשעות ספציפיות. בכל רגע נתון צפויים להיות על ההר כ־16 אלפי בני אדם.

מתפללים במירון, צילום: אנצ׳ו גוש-ג׳יני

עד כה נמכרו כ־140 אלף כרטיסים מתוך כ־200 אלף כרטיסים בסך הכל. מדובר במספר נמוך מאוד לעומת שנים קודמות, בוודאי בשעות השיא. כל אדם יוכל להיות על ההר במשך ארבע שעות בלבד. הכרטיסים לשעות המבוקשות, בעיקר הערב, אזלו מזמן. בקבוצות הווטסאפ החרדיות מוצעים למכירה כרטיסים, חלקם על ידי ספסרים, אך במשרד הדתות מאמינים שמדובר בתופעה שולית יחסית.

הדלקה אחת על ההר

ההילולה, תתפרס על פני כ־40 שעות בסך הכל, קרוב ליומיים. היא תיפתח הערב בהדלקת המדורה המסורתית של האדמו”ר של חסידות בויאן. זו תהיה ההדלקה היחידה על ההר.

בני המזל שהצליחו לרכוש כרטיסים יצפו בהדלקה, אך כל היתר יאלצו להסתפק בתפילה ובריקודים במתחם שבעבר היה סמל להילולה שמחה.

במתחם תולדות אהרן, שבשנה שעברה היה תחנתם האחרונה של הרוגי מירון, יהיה מתחם תפילה, שבו יוכלו ההמונים לומר פרקי תהילים ולהתפלל. ההילולה תסתיים ביום חמישי בערב בטקס זיכרון סגור ל־45 נספי האסון במירון בהשתתפות בני המשפחות השכולות.

בהילולה עצמה יתקיימו מספר אירועים מוגבלים מאוד של חסידויות שונות, בעיקר במתחם בני עקיבא. רוב החסידויות הודיעו שלא יקיימו אירועים על ההר בעקבות המגבלות. 

כוחות ההצלה במירון, צילום: אי.אף.פי

אסור שאסון כזה יחזור על עצמו

את המחאה מוביל בין היתר יעקב חיים מילר, מאנשי הלוגיסטיקה הוותיקים בהר מירון, שביקש לאשר מתחמים פרטיים בתוך המושב כדי לקיים אירועים של חסידויות, אך נענה בשלילה. לדבריו התשובה ניתנה לו בדקה ה־90, בתחילת השבוע, כשכבר היה קשה לארגן זאת.

“הפרוזנטור הסתכל על האירועים האלו כאירועים פרטיים, משהו שולי”, הוא מסביר.
כשהוא הבין שזה החלק העיקרי הוא ניסה להוציא את זה לפועל, אבל לצערי זה כבר לא התאפשר. בפועל נותנים ל־95 אחוזים מהציבור להיות בכאוס, וכשיהיו בעיות, הם יטענו שהקיצונים הפריעו.

“עם כל הכבוד, אין איש צוות אחד שעוסק בנושא שהיה פעם בל”ג בעומר. יש לנו טייס ודיילים טובים, אבל אם הרמטכ”ל היה צריך לעבור ניתוח, המפכ”ל לא היה מחליף אותו. זה לא עובד ככה. לא היה שום צורך להתעלל בציבור, היה אפשר לאפשר לחסידויות לערוך טישים במושב והכל היה בא על מקומו בשלום – בלי שום בלאגן או סכנה”.

החרדים זועמים גם על אופן רכישת הכרטיסים. “זה מתחת לכל ביקורת”, אמר גורם שמעורה בפרטים, “אנשים פוחדים להגיע מחשש שיעצרו אותם”.

מנגד, במטה ההסברה של ההילולה אומרים כי חלק מהחסידויות מבקשות לעשות דין לעצמן ולכופף את החוקים. לקראת האירוע פרסמו בביטאון “יתד נאמן” פרסומת שבה ציטטו אדמו”רים שקראו לאחר אסון מירון לעשות חשבון נפש, כמסר ברור: מה שהיה נכון אז, לאחר האסון, נכון גם עכשיו.

“בואו לא נחזור על המראות המזעזעים שראינו במירון ובמקומות אחרים”, צוטט ניצול האסון, הרב אביגדור חיות, ששכל את בנו בשנה שעברה באסון. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

Leave a Reply

Your email address will not be published.