חיסול מדען הגרעין מהווה אגרוף בבטן של איראן, אבל לא בטוח שהיא תמהר לנקום

עוֹלָם
החדשות הדרמטיות מטהרן על חיסולו של מדען הגרעין הבכיר, מוחסן פחריזאה, התקבלו בישראל בסיפוק, אך נכון לעת הזו לא הוחלט בצה”ל על העלאת כוננות מיוחדת, ואפילו לא על הערכת מצב מטכ”לית דחופה. 

זירת החיסול בטהרן

על פי הדיווחים המגיעים מטהרן, מוחסן פחריזדה, מדען גרעין בכיר ואחד המייסדים של תכנית הגרעין האיראנית, חוסל על-ידי אלמונים, ופונה לבית חולים שם נעשו מאמצים רבים להחיותו, אך לבסוף נקבע מותו. הדיווחים לגבי אופן החיסול סותרים, אם כי מתמונות מהזירה ניתן לראות ירי לעבר שמשת הרכב, כתמי דם גדולים וממצאים המעידים ככל הנראה גם על שימוש במטען חבלה כלשהו.  

פחריזדה היה דמות מאוד מוכרת לגורמי מודיעין במערב עד כדי כך שראש הממשלה, בנימין נתניהו, חשף את תמונתו ב-2018 וטען כי הוא ממשיך לשחק תפקיד משמעותי בתכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית.

באופן צפוי למדי, בשעות שלאחר החיסול ישראל לא התייחסה לדיווחים המגיעים מטהרן, אך במקביל לדיווחים פרסם נתניהו סרטון הנפתח במשפט: “אני רוצה לשתף אתכם ברשימת דברים שעשיתי השבוע, רשימה חלקית כי אני לא יכול להגיד לכם הכל”. 
מוחסן פחריזדה

בין אם ישראל ביצעה את החיסול באמצעות המוסד, ובין אם לא, אין ספק שמדובר בחיסול דרמטי של מדען גרעין בכיר, שנחשב לאיש שאמור היה להוביל את איראן לפצצה.

פחריזדה היה הממונה מטעם משמרות המהפכה על תכנית הגרעין האיראנית, וייחודו היה שמעבר לידע המדעי שלו והיותו מומחה בפיזיקה גרעינית, היה לו חיבור הדוק וקרוב עם המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי. למרות היותו חלק ממשמרות המהפכה, פחריזדה לא היה חלק מההיררכיה של הארגון, אלא עבד ישירות מול חמינאי.  

ככל הידוע, הוא היה גם אחראי על תכנית ההסתרה של הגרעין האיראני, ולמרות דרישתה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הוא לא נפגש עם נציגיה מעולם. לאור חשיבותו, פחריזדה חי כמבוקש, והייתה סביבו מעטפת אבטחה הדוקה לאורך כל שעות היממה. על פי הדיווחים באיראן, חלק מהמתנקשים בפחריזאדה נפגעו, אך כאמור מדובר בדיווחים סותרים ולאו דווקא מהימנים.

נתניהו בחשיפת ארכיון הגרעין, 2018 // צילום: קוקו

חיסולו של פחריזדה מעיד על יכולות גבוהות מאוד בתחום איסוף המודיעין וכמובן יכולות מבצעיות מרשימות ביותר. מלבד הזדמנות מבצעית וביצוע מדויק מאוד, אם אכן ישראל הייתה מאחורי החיסול, נדמה שהעיתוי לחיסול נבע מהצטלבות שתי נסיבות משמעותיות: הראשונה היא סיום תקופת נשיאותו של דונלד טראמפ, והשנייה היא ההתקדמות המואצת בעת האחרונה של איראן לגרעין בצל קריסת הסכם הגרעין, וחזרתה של איראן להעשיר אורניום

נזכיר כי בין השנים 2010 ל-2012 יוחסו לישראל חיסולים של ארבעה מדעני גרעין באיראן, אך אלה פסקו במשך תקופה ארוכה, בין השאר על רקע המשא ומתן של נשיא ארה”ב דאז, ברק אובמה, עם איראן בסוגיית הגרעין. 

כמו לכל אדם שחוסל, גם לפחריזדה יהיה מן הסתם תחליף, אך ספק אם יהיה לו את אותו קשר מיוחד והדוק עם המנהיג העליון של איראן. גם לבכיר משמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימאני, שחוסל בתחילת השנה על-ידי האמריקנים קם מחליף, אסמעיל קאאני, אך על פי כל ההערכות הוא לא מצליח להיכנס לנעליו הגדולות של המנהיג שחוסל, והוא אינו בעל אותן יכולות והשפעה כסולימאני.   

פינויו של המדען האיראני מוחסן פחריזדה לבית החולים לאחר ההתנקשות בו

כך או אחרת, החיסול בלב טהרן הוא נעיצת סכין בבטן הרכה של האיראנים. בשעות האחרונות כבר רמז שר החוץ של איראן, מוחמד זריף, על מעורבות ישראלית בחיסול. יחד עם זאת, סביר להניח שלאיראן ייקח זמן להבין מה קרה, וטהרן תחשוב היטב לפני שתפנה אצבע מאשימה כלפי גורם זה או אחר, ותבחן היטב אם יש לה בכלל יכולת מבצעית לנקום את מותו.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.