וול סטריט חטפה מכה, וזה לא בהכרח רע

עֵסֶק

אתמול נרשמו בנאסד”ק עליות נאות, לאחר שבועות של ירידות חדות למדי. לדעת שחר כרמי, אנליסט הטכנולוגיה של פסגות בית השקעות, לא נראה שמדובר בצפירת הרגעה והמגמה השלילית בוול סטריט עדיין כאן. “עולה השאלה מה בעצם הביא לירידות הללו, במיוחד במניות הטכנולוגיה. אפשר לחלק את הסיפור לשני חלקים – חלק ריאלי וחלק מימוני.

“בחלק הריאלי, אפשר לציין כי מספר מהפכות טכנולוגיות גדולות מתרחשות לנגד עינינו בשנים האחרונות ומביאות להתרגשות רבה בקרב המשקיעים. אפשר למנות פה את המסחר המקוון, את עולם הפינטק שכולל טכנולוגיה מודרנית לאגירת נכסים, תשלומים והעברת כספים, את עולם הבינה המלאכותית הצומח, הפעילות מרחוק (עבודה מרחוק, לימודים מרחוק, רפואה מרחוק ועוד), את מהפכת האוטומציה ובה הרכב האוטונומי, וכן מגוון רחב של רובוטיקה בתחומי פעילות שונים, והחלפת כוח האדם היקר באלגוריתמיקה ועיבוד נתונים מתקדם. המהפכות הללו צוברות תאוצה בשנים האחרונות, אך נוכח הקורונה התעצמו מאוד, והחברות הפעילות בתחומים הללו החלו להציג צמיחה מרשימה. נראה כי גם לאחר שוך המגיפה מגמות אלה לא תעלמנה, אלא לכל היותר הן יתמתנו מעט.

“בצד הפיננסי, היינו עדים לתהליך ממושך שהחל עוד ב-2009, של שמירה על ריביות נמוכות מאוד, ובנוסף לכך גם הקלות כמותיות אשר באו לידי ביטוי בהזרמת כסף לשוק, ייקרו את אגרות החוב והוזילו את עלויות המימון לעסקים ולצרכנים. תהליך זה התאפשר, כל עוד האינפלציה היתה נמוכה. אלא, שלקראת סוף 2021 החלה האינפלציה העולמית להרים ראש. הדבר מחייב את הבנקים המרכזיים ובראשם ה-FED האמריקאי לשנות לחלוטין את מדיניותו. כעת הפד שם לו למטרה להוריד את האינפלציה, שבארה”ב היא כבר מעל 8% בשנה, קצב שלא נראה כמותו מאז 1982. הורדת האינפלציה מחייבת העלאת ריבית, סיום תהליך רכישת האג”ח וטון ניצי מאוד, המעיד על כוונה להמשיך ולהעלות את הריבית ככל שיידרש, גם במחיר של פגיעה בכלכלה בטווח הקצר. אלה יביאו להאטה כלכלית בארה”ב ואולי גם למיתון”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.