הרכישות בבלאק פריידיי בארץ נמוכות ב-5% מאשר בשנה שעברה

עֵסֶק

תורים ארוכים אמנם נרשמו היום (ו’) בכניסה לחלק מהחנויות והקניונים, אולם נתוני הרכישות בבלאק פריידיי דווקא היו נמוכים ב-5% לעומת אשתקד. מנתוני חברת שב״א (שירותי בנק אוטומטיים), מפעילת מערכת התשלומים הלאומית בכרטיסי אשראי, עולה כי הוצאות הישראלים בכרטיסי אשראי היום (בין 09:00 ל-15:00) עמדו על 720 מיליון שקל. עם זאת, הנתונים השנה עדיין גבוהים מאשר בשנת 2018, אז עמדו על 660 מיליון שקל. השיא היה בשעה 12:12 שבה עברו קרוב ל-11.4 אלף עסקאות בסכום של 4 מיליון שקל בתוך דקה.

 

קראו עוד בכלכליסט:

חודש נובמבר מוגדר כחודש “חגי הקניות”, ומתאפיין במבצעים רבים כששיאם בבלאק פריידי – יום שישי האחרון בחודש. השילוב של בלאק פריידיי כמו גם פתיחה של מספר קניונים במסגרת הפיילוט להפעלתם תחת הקורונה, גרמו היום לפעילות ערה יחסית לסופי השבוע האחרונים. לפי שב”א נתוני הרכישות בכרטיסי אשראי היום גבוהים ב8%-10% לעומת הנתונים בימי שישי האחרונים.

 

תור בקניון איילון תור בקניון איילון צילום: בראל אפרים

 

 

הקניון הגדול בפתח תקווה, היום הקניון הגדול בפתח תקווה, היום צילום: יאיר שגיא

 

ועדיין נראה כי העובדה שרוב הקניונים נותרו סגורים, כמו גם המיתון במשק, מביאים לחולשה בנתונים לעומת אשתקד. נציין כי מדי שנה צומח קצב הרכישות בשימוש בכרטיסי אשראי ב-8% בממוצע, כך שבפועל הנתונים היום נמוכים עוד יותר ממה שניתן היה לצפות גם אלמלא משבר הקורונה.

 

בסוף החודש אמורים בתי העסק הגדולים (מחזור מכירות של מעל 100 מיליון שקל בשנה) לעבור לשיטת תשלום בתקן הטכנולוגי EMV (תקן המאפשר שימוש באמצעי תשלום מתקדמים כגון הסלולר). נראה כי השוק הישראלי, מתחיל להיערך למעבר, ומנתוני שב”א עולה כי 50% מהעסקאות היום נעשו דרך מסופים העובדים באמצעות תקן ה-EMV.

 

חברת כרטיסי האשראי כאל מוסיפה כי בתחום הרכישות באתרי סחר בינלאומיים דווקא נרשם גידול של 18% בהיקף הרכישות לעומת בלאק פריידיי אשתקד. בכאל מציינים כי נכון לשעה 12:00 בוצעו רכישות בהיקף של 19 מיליון שקל באתרים הזרים, והחל מאותה שעה קצב הרכישות הלך וגבר והגיע ל-60 אלף שקל בדקה. בכאל מעריכים כי הקצב הגבוה יימשך עד לשעות הערב המאוחרות.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.