הצביעו עבור כדור הארץ: המלחמה בשינויי האקלים – צו השעה

עוֹלָם

אפשר לראות בבחירות הקרובות, גם אם זו הפעם החמישית בתוך שלוש שנים, הזדמנות חיובית עבור האזרחים וגם עבור המנהיגים, שצריכים ואפילו חייבים לנצל אותה. במקום שיח של “ימין”, “שמאל”, “מרכז”, צריך להתמקד במה שחשוב – במנהיגות שתפעל למען העתיד של האנושות במובן העמוק והחשוב ביותר של המילה.

ההנהגה הבאה חייבת להציב את המלחמה בשינויי האקלים והפגיעה בסביבה בראש סדר העדיפויות. באירופה משתוללות שריפות ענק וגלי החום הכבדים גובים קורבנות בנפש, השעה דוחקת ואין משימה חשובה יותר. שיח האקלים אינו נחלתן של קבוצות שוליים. בסקר שערכנו לאחרונה עם מכון גיאוקרטוגרפיה מצאנו כי 66% מהציבור חושבים שהממשלה לא עושה מספיק כדי לטפל בנושא, 61% מהישראלים מודאגים מהשפעת המשבר על החברה האנושית, וכמעט 70% רואים בממשלה ובבני האדם הגורמים האחראים לטיפול בסוגיה. הציבור, כך נראה, הפנים את גודל השעה. עכשיו תורם של המנהיגים.

שיטות ייצור מתחשבות

אחת הטענות שנשמעות בשיח, גם אם בשוליים שלו, היא שישראל לא צריכה לנקוט צעדים לצמצום הזיהום מכיוון שהיא משק קטן, שאחראי לחלק מזערי מפליטת המזהמים בעולם. זו טעות משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא שישראל אמנם מדינה קטנה, אך בנתון של פליטות לנפש היא במקום לא טוב באמצע – כלומר, מייצרת זיהום כמו מדינות גדולות בהרבה. למעשה, ברמת הפליטות לנפש, לפי נתוני האיחוד האירופי, ישראל מקדימה מדינות גדולות בהרבה דוגמת איטליה וטורקיה.

שנית, גם אם למדיניות הישראלית תהיה השפעה שולית על ההתחממות הגלובלית, זו לא סיבה לא לעשות כלום. מדינות רבות נמצאות בסיטואציה דומה, ואם אף אחת לא תקבל אחריות ורק תצפה שמדינות אחרות תפעלנה – לעולם לא ננצח במאבק. כמו כן, גם לאזרחי ישראל מגיעים אוויר נקי, ים צלול ואיכות חיים גבוהה יותר. בשביל זה צריך לעשות.

אז מה עושים? כל מה שאפשר. אפשר לתמוך בפיתוח טכנולוגיות חדשניות וירוקות, לעודד את התעשייה לעבור לשיטות ייצור מתחשבות, לתת הטבות והקלות במסים לאלה המעדיפים לרכוש מוצרים ירוקים, לסמן מוצרי צריכה בתו “מוצר ידידותי לסביבה”, לעודד בנייה ירוקה, ואולי החשוב מכל – חינוך לאיכות הסביבה כבר מגיל הגן.

יש הרבה מה לעשות והרבה כלים בארגז. המנהיגים שיאמצו את האג’נדה הירוקה ירוויחו קהל מצביעים ענקי, שכיום אף אחד לא מדבר אליו. אם הבחירות הקרובות בישראל יעסקו גם, ולו במעט, בנושא האקלים, אז למרות הכל אולי בכל זאת היה שווה.

הכותב הוא מנכ”ל של חברת Beko ישראל

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

Leave a Reply

Your email address will not be published.