הפצת מיקום כדה”א בתקווה להגיע לחייזרים הוא רעיון שנוי במחלוקת – שני צוותים של מדענים עושים זאת בכל מקרה

מַדָע

בעוד ש-SETI (חיפוש אחר אותות רדיו מחייזרים) הפך כבר מזמן חלק מהמדע במיינסטרים, METI, או העברת הודעות ליצורים תבוניים מחוץ לכדור הארץ, היה תחום פחות נפוץ. עכשיו יוצאים לדרך שני פרויקטים כאלה

מאת: כריס אימפיי, פרופסור לאסטרונומיה, אוניברסיטת אריזונה

לוחית שהוצמדה לחללית פיוניר 10, כדי שאם חייזרים יפגשו אותה אי פעם הם יידעו מהיכן היא מגיעה. מתוך ויקיפדיה
לוחית שהוצמדה לחללית פיוניר 10, כדי שאם חייזרים יפגשו אותה אי פעם הם יידעו מהיכן היא מגיעה. . קארל סאגאן, פרנק דרייק, לינדה זלצמן סאגאן, מרכז המחקר איימס של נאס”א באמצעות WikimediaCommons

אם אדם הולך לאיבוד במדבר, יש לו שתי אפשרויות. הוא יכול לחפש ציוויליזציה, או שהוא יכול להקל על חילוצו באמצעות הצתת אש או כתיבת HELP באותיות גדולות בעזרת אבנים. עבור מדענים המתעניינים בשאלה האם קיימים חייזרים אינטליגנטיים, האפשרויות זהות.

במשך למעלה מ-70 שנה, אסטרונומים סורקים אחר אותות רדיו וגלים אופטיים מתרבויות אחרות בחיפוש אחר תבונה חוץ ארצית המכונה SETI . רוב המדענים בטוחים שקיימים חיים ברבים מ- 300 מיליון העולמות האפשריים למגורים בגלקסיית שביל החלב. אסטרונומים גם חושבים שיש סיכוי סביר שכמה צורות חיים פיתחו אינטליגנציה וטכנולוגיה, אבל מעולם לא זוהו אותות מציוויליזציה אחרת, תעלומה שנקראת ” השתיקה הגדולה “.

בעוד ש-SETI הפך כבר מזמן חלק מהמדע במיינסטרים, METI, או העברת הודעות ליצורים תבוניים מחוץ לכדור הארץ, היה תחום פחות נפוץ.

אני פרופסור לאסטרונומיה שכתב רבות על החיפוש אחר חיים ביקום. אני גם מכהן במועצה המייעצת של ארגון מחקר ללא מטרות רווח שמעצב מסרים לשלוח לתרבויות מחוץ לכדור הארץ. בחודשים הקרובים עומדים שני צוותים של אסטרונומים לשלוח הודעות לחלל בניסיון לתקשר עם כל חייזר תבוני שאולי נמצא שם בחוץ ומאזין.

המאמצים האלה הם כמו לבנות מדורה גדולה ביער ולקוות שמישהו ימצא אותך. אבל יש אנשים ששואלים אם זה חכם לעשות את זה בכלל.

החללית Pioneer 10 נושאת את הלוח הזה, שמתאר מידע בסיסי על בני אדם וכדור הארץ. קארל סאגאן, פרנק דרייק, לינדה זלצמן סאגאן, מרכז המחקר איימס של נאס”א באמצעות WikimediaCommons

ההיסטוריה של METI

ניסיונות מוקדמים ליצור קשר עם חיים מחוץ לכדור הארץ דמו לפתקים בבקבוק ששלחו ניצולי ספינות שהגיעו לאי בודד. בשנת 1972 שיגרה נאס”א את החללית  פיוניר 10 לכיוון צדק כשהיא נושאת לוח עם שרטוט של גבר ואישה וסמלים שמראים מהיכן מגיעה החללית. בשנת 1977 המשיכה נאס”א במסורת וסיפקה תקליט זהב שהוצמד לחללית וויאג’ר 1.

החלליות הללו – כמו גם התאומות שלהן, פיוניר 11 ווויאג’ר 2, עזבו כעת את מערכת השמש. אבל בחלל העצום, הסיכויים שמישהו ימצא עצמים פיזיים אלה או אחרים הם זעירים להפליא. קרינה אלקטרומגנטית היא מגדלור יעיל הרבה יותר.

אסטרונומים שידרו את הודעת הרדיו הראשונה שתוכננה עבור חייזרים ממצפה הכוכבים ארסיבו (ז”ל) בפורטו ריקו בשנת 1974. סדרות ה-1 וה- 0 תוכננו להעביר מידע פשוט על האנושות והביולוגיה ונשלחו לעבר הצביר הכדורי M13. מכיוון ש-M13 נמצא במרחק של 25,000 שנות אור, לא כדאי לעצור את הנשימה ולחכות לתשובה.

בנוסף לניסיונות התכליתיים האלה לשלוח מסר לחייזרים, אותות סוררים משידורי טלוויזיה ורדיו דולפים לחלל כבר כמעט מאה שנה. הבועה ההולכת ומתרחבת הזו של קשקשת ברשת כבר הגיעה למיליוני כוכבים. אבל יש הבדל גדול בין שידור ממוקד של גלי רדיו מטלסקופ ענק לבין דליפה מפוזרת – האות החלש מתוכנית כמו “אני אוהב את לוסי” דועך מתחת לרעש הרקע של הקרינה שנשארה מהמפץ הגדול זמן קצר אחרי שהוא עוזב את מערכת השמש.

שליחת הודעות חדשות

כמעט חצי מאה לאחר שידור ההודעה באמצעות ארסיבו מתכננים שני צוותים בינלאומיים של אסטרונומים ניסיונות חדשים לתקשורת חייזרים. האחד משתמש בטלסקופ רדיו ענק חדש, והשני בוחר יעד חדש ומשכנע.

אחת מההודעות החדשות הללו תישלח מטלסקופ הרדיו הגדול בעולם, בסין, במהלך שנת 2023. הטלסקופ, בקוטר  אפקטיבי של 500 מטר, ישדר סדרה של פעימות רדיו על פני שטח רחב של שמים. פעימות הפעלה-כיבוי אלו הן כמו ה-1 וה- 0 של מידע דיגיטלי.

המסר נקרא ” המגדלור בגלקסיה” וכולל מספרים ראשוניים ואופרטורים מתמטיים, הביוכימיה של החיים, דמויות אנושיות, את מיקומו של כדור הארץ וחותמת זמן. הצוות שולח את המסר לקבוצה של מיליוני כוכבים ליד מרכז גלקסיית שביל החלב, במרחק של כ-10,000 עד 20,000 שנות אור מכדור הארץ. זה אמנם ממקסם את מאגר החייזרים הפוטנציאליים, אבל המשמעות היא שבמקרה הטוב יחלפו עשרות אלפי שנים עד שכדור הארץ יקבל תשובה.

הניסיון השני מכוון רק לכוכב בודד, אך עם פוטנציאל לתשובה מהירה בהרבה. ב-4 באוקטובר 2022, צוות מתחנת Goonhilly Satellite Earth באנגליה ישדר הודעה לעבר הכוכב TRAPPIST-1 . לכוכב הזה יש שבעה כוכבי לכת, שלושה מהם הם עולמות דמויי כדור הארץ במה שנקרא “אזור החיים” – כלומר הם יכולים לשמר מים במצב נוזל ולפיכך אולי גם חיים. TRAPPIST-1 נמצא במרחק של 39 שנות אור בלבד מאיתנו, כך שייתכן שיחלפו עד 78 שנים עד שחיים תבוניים יקבלו את ההודעה וישגרו תשובה.

שאלות אתיות

מערכת השמש Trappist-1e קרובה יחסית לכדור הארץ ומכילה שלושה כוכבי לכת באיזור החיים. צילום: depositphotos.com
מערכת השמש Trappist-1e קרובה יחסית לכדור הארץ ומכילה שלושה כוכבי לכת באיזור החיים. צילום: depositphotos.com

שאלת הסיכוי למגע עם חייזרים גדוש בשאלות אתיות, ו-METI אינו יוצא דופן. השאלה הראשונה היא: מי מדבר בשם כדור הארץ? בהיעדר התייעצות בינלאומית עם הציבור, ההחלטות לגבי איזה מסר לשלוח ולאן לשלוח אותו נמצאות בידי קבוצה קטנה של מדענים המתעניינים בכך.

אבל יש גם שאלה הרבה יותר עמוקה. אם אתה אבוד ביער, למצוא את התרבות הקרובה זה כמובן דבר טוב. כשזה מגיע לשאלה האם האנושות צריכה לשדר מסר לחייזרים, התשובה הרבה פחות ברורה.

לפני מותו התבטא הפיזיקאי האייקוני סטיבן הוקינג הלגבי הסכנה שביצירת קשר עם חייזרים ב טכנולוגיה עילית. הוא טען שהם עלולים להיות מסוכנים ואם נספק להם את מיקומו של כדור הארץ הם עלולים להרוס את האנושות. אחרים אינם רואים בכך סיכון נוסף, מכיוון שציוויליזציה מתקדמת באמת תדע ממילא על קיומנו. המיליארדר הרוסי-ישראלי יורי מילנר הציע מיליון דולר עבור התכנון הטוב ביותר של מסר חדש ודרך יעילה להעברתו.

נכון להיום, שום תקנות בינלאומיות לא מסדירות את METI, ולכן הניסויים יימשכו, למרות החששות.

לעת עתה, חייזרים אינטליגנטיים נשארים בתחום המדע הבדיוני. ספרים כמו ” בעיית שלושת הגופים” מאת Cixin Liu מציעים נקודות מבט קודרות ומעוררות מחשבה על איך עשויה להיראות הצלחת מאמצי METI. זה לא נגמר טוב עבור האנושות בספרים. אם אי פעם בני אדם ייצרו קשר בחיים האמיתיים, אני מקווה שהחייזרים יבואו לשלום.

למאמר ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

Leave a Reply

Your email address will not be published.