העתיד כבר בפנים? השינויים והתחזיות בתחום מחשוב הענן

טֶכנוֹלוֹגִיָה

העולם מחפש פתרונות ניהול נתונים ואחסון ומעלה את הרווחים למחשוב העננים: הכנסות שוק שירותי הענן העולמי נאמדו בכ־387 מיליארד דולר בשנת 2021. השנה הם צפויים לעמוד על כ־454 מיליארד דולר ולהגיע, על פי הערכות, עד כ־1.6 טריליון דולר עד שנת 2030.

מדובר בקצב צמיחה שנתי של כ־17.3% בין השנים 2022־2030, המעלה באופן חד גם את רווחיות החברות העוסקות בתחום, ובהן חברות הענק אמזון, עלי באבא, גוגל ומיקרוסופט, הפועלות גם בו. הביקושים למניות הענף רק גוברים.

מחשוב ענן מאפשר, לדוגמה, לפרטים ולארגונים לגשת באמצעות רשת תקשורת לאחסון מסמכים וקבצים ולייצר קישוריות מהירה בין עובדים או גורמים שונים ובעלות כוללת נמוכה. כיום גם משולבת בענן אינטליגנציה מלאכותית המקילה אף יותר את עבודת הארגונים.  

חברות הענן הבולטות בוול סטריט (צילום: מעריב אונליין)חברות הענן הבולטות בוול סטריט (צילום: מעריב אונליין)

תרופה למגיפה 

הקורונה האיצה את הצורך בקרב ארגונים רבים, גדולים כקטנים, והובילה לעלייה של 34% בהשקעות שירותי תשתית הענן בעולם, שעמדו על כ־60 מיליארד דולר נכון לרבעון הראשון של השנה.  על פי חברת מחקרי השוק Canalys, ספקי שירותי הענן הבולטים בתעשייה צמחו ב־42% משנה לשנה, והזינוק הרבעוני בהשקעת תשתיות הענן תרם ל־62% מההוצאות הצרכניות העולמיות. 

פלטפורמת Google Cloud נמצאה כבעלת הביצועים הטובים ביותר במסגרת הוצאות צרכניות שנעשו על בסיס זה, מבין מובילי הפעילות בתחום, ועלתה ב־54% ברבעון האחרון תוך כדי ייצוג נתח שוק שעמד על 8%. אבל בעוד צמיחת התחום חזקה והחברות המובילות מציגות עליות ברווחים, מניות החברות המתמקדות בפעילות ענן בלבד אינן זוכות לאחרונה לגב המשקיעים, וחמש מהמניות שנבחנו על ידי וואלה! כסף ו”מעריב עסקים” אף הציגו ירידה ממוצעת של כ־48% מתחילת השנה. 

זאת לעומת ירידה של 21.59% במדד נאסד”ק האמריקאי לאותה תקופה ושל 13.75% במדד S&P 500 המקביל לו. המניה שהציגה את הירידה הגבוהה ביותר היא זו של חברת המסחר האלקטרוני Shopify הקנדית, שפיתחה פלטפורמה לניהול חנות אינטרנט ומפעילה כיום כ־1.7 חנויות שונות. החזרה לשגרה לאחר הקורונה הורידה באופן משמעותי את הצריכה המקוונת, והובילה את החברה לפטר ביולי האחרון כ־10% מעובדיה, לאחר שבפברואר דיווחה שמגמת החזרה לשגרה צפויה להאט את פעילותה ואת צמיחתה.  

מניית Shopify ירדה כ־74% מתחילת השנה, והיא היחידה מבין שאר מניות החברות שנבחנו שהציגה ירידה גם ביחס למחירה בסוף 2019, שעמדה על 11.56%. המניה שירדה הכי פחות מתחילת השנה ועלתה הכי הרבה משפל מחירה בתקופת הקורונה היא של חברת Five9, שנרכשה ביולי 2021 על ידי זום, לפי שווי של 14.7 מיליארד דולר, ובאמצע השבוע נסחרה בבורסת נאסד”ק ארה”ב בכ־6.5 מיליארד דולר, אחרי שירדה כ־32.6% מתחילת השנה.

העתיד כבר בפנים

למרות מצב השווקים, הפוגע גם בתחום הענן הצומח והרווחי, תג’אס דסאי, אנליסט מחקר בחברת תעודות הסל האמריקאית Global X, נשאר אופטימי: “הדיגיטציה כאן כדי להישאר וטכנולוגיית הענן מרכזית בו”.הוא מסביר: “בשוק הענן קיימים ביקושים חזקים מהשירותים הפיננסיים והבריאותיים ומשווקים משמעותיים נוספים, ויש לזכור כי שירותי הענן הפכו לבסיס הפעלת כוח העבודה בעולם העבודה ההיברידי.
“כמו כן, יש השתתפות צרכנית מוגברת בעולם הדיגיטלי, שאומנם פחתה עם החזרה לשגרה, אך לא נעלמה ואף התחזקה לעומת מקומה טרום הקורונה.

“הפלטפורמות המוכרות, כגון Hyperscale Amazon Web Services, Microsoft Azure ו־Google Cloud, אחראיות לחלק גדול מההכנסות ומהצמיחה ברווחים בתעשייה, והוצאות מרכזי הנתונים יכולות להיות אינדיקציה טובה לפוטנציאל הצמיחה של חברות הענן הציבורי.
“מניית Shopify אומנם ירדה מתחילת השנה, אך החברה היא גם זו שהובילה להתפוצצות העולמית שחוותה הקמעונאות המקוונת העצמאית בעשור האחרון באמצעות חבילת כלים מקיפים וכלי ענן שהיא פיתחה והציעה לסוחרים מקוונים.

תג'אס דסאי (צילום: global x)תג’אס דסאי (צילום: global x)

“זאת ועוד, החברה הכניסה 5 מיליארד דולר ב־12 החודשים האחרונים, והציגה צמיחה של 30% שנה אחר שנה. לחברה יש תוכניות גם לעתיד, והיא משקיעה בסנכרון מלאי מקומי של גוגל ובתשלום באמצעות האייפון. 

“באשר לחברת Five9, מדובר בפתרון נישה להגברת מרכז הקשר תוך כדי שימוש בפלטפורמה פתוחה ובפתרונות אינטליגנציה מלאכותית, והחברה מרחיבה בעקביות את חבילת המוצרים שלה. גם הכנסות חברה זו ממשיכות לצמוח, וגם בה הן צומחות בכ־30% שנה אחר שנה”. 

כדאי לבחון

כמו ברוב שוקי הטכנולוגיה הצומחים, שהפתרונות המוצעים בהם מתחדשים ומתפתחים כל העת, כמות החברות הפועלות בתת־שוקי הענן השונים לא תאפשר לרובן לשרוד, ובעיקר בתקופה זו, שבה גיוסי ההון כמעט נעלמו.דסאי מעריך כי הדבר יוביל להגברת המיזוגים והרכישות בתחום: “הלחץ התחרותי הגובר גורם לחברות לפנות לרכישת טכנולוגיית ענן חדשה כדי להישאר רלוונטיות מול המתחרים, וזה ממשיך להיות מוטיב חוזר במרחב מחשוב הענן.

“לכך יש להכניס גורם נוסף, והוא הערכות השווי של החברות הנמצאות כיום בשפל של כל הזמנים, לצד הצמיחה החזקה במכירות. כל אלה תורמים לאמונה שלנו כי השוק ימשיך להיות עד לקונסולידציה מהירה עם עסקאות שמגיעות הן מקרנות פרייבט אקוויטי והן מפלטפורמות ענן גדולות, המעוניינות לבנות פורטפוליו של פתרונות שיוכלו למנף כדי למכור מוצרים ולבנות מערכות יחסים עם רוכשי הקצה”.

למרות הערפל השורר כיום בשוק ההון דסאי מעודד את המשקיעים לבחון כדאיות השקעה בתחום: “אנו מעודדים את אלו הבוחנים השקעה להביט מעבר למכשולים הרגעיים ולהתמקד בנרטיב ארוך הטווח, כאשר חלק ניכר מהשוק (ענן) הניתן להתייחסות עדיין עומד לתפוס. 

“אנו מאמינים שהמצב הקיים של הסביבה המקרו־כלכלית מהווה הזדמנות למשקיעים לנצל את הצמיחה בת־הקיימה של מחשוב הענן, מכיוון שעומסי העבודה של תחום ה־IT מצריכים גמישות תפעולית, הורדת עלויות, אבטחה גבוהה יותר המתאפשרת בענן אל מול הכוננים הקשיחים ומרחק שמתחיל לצבור תאוצה מסביבת העבודה המקומית”.

עם זאת, כרגע גם הרוח החיובית המגיעה מכיוון הכנסות ורווחי החברות אינה מצליחה לגרום למשקיעים להשיל מעליהם את שכבו###

Leave a Reply

Your email address will not be published.