הסנאט האמריקני אישר ברוב קולות את מועמדות פינלנד ושבדיה בנאט”ו

עוֹלָם

רוסיה הודיעה כי תפחית את אספקת הגז לאירופה

רוסיה הודיעה כי תפחית את אספקת הגז לאירופה החל ממחר (רביעי), במה שמהווה מהלומה למדינות שתמכו באוקראינה, בזמן שמתקפות טילים רוסיים לחופי ים השחור מעלות תהיות לגבי המחויבות של רוסיה להסכם יצא החיטה מנמלי הים של אוקראינה.

שרת החוץ הגרמנית אנאלנה ברבוק אמרה כי מדינות אירופה צריכות לתאם צעדים בדרך להפחתת התלות באנרגיה רוסית והדגישה כי האיחוד האירופי עומד מאוחד נגד רוסיה. “לא יפלגו אותנו בגלל שאין מספיק גז, במקום זאת אנחנו עומדים יחד, וזה האיתות החשוב ביותר לנשיא רוסיה”, היא אמרה.

הספינות הראשונות שנושאות חיטה עשויות לצאת מאוקראינה בתוך ימים ספורים במסגרת ההסכם שנחתם ביום שישי בין אוקראינה לרוסיה, בתיווך האו”ם וטורקיה. עם זאת, רוסיה ממשיכה לשגר טילים לעבר נמל הים בעיר אודסה בדרום אוקראינה.

מחירי אנרגיה מזנקים והאיום של משבר מזון שממנו יסבלו מיליונים במדינות העניות בשל המחסור בחיטה משקפים את גודל העימות באירופה שנכנס לחודש השישי.

מדינות האיחוד האירופי צפויות לאשר היום הצעת חירום מרוככת על מנת להפחית את הביקוש לגז, בזמן שהן מנסות להיגמל מהתלות באנרגיה רוסית ומתכוננות להפסקה מוחלטת של הגז הרוסי. ההצעה שמה ליעד קיצוץ של 15% בביקוש לגז באיחוד האירופי . שר הסביבה האירי איימון ריאן אמר כי “15% אינם מספיקים אך זה עדיף על לא כלום”.

הצבא האוקראיני דיווח היום על מתקפות של טילי שיוט רוסיים בדרום המדינה ומסר כי פגע בתגובה ביעדי האויב. גם מזרחית לאודסה לאורך חופי הים השחור, תשתיות נמל בעיר מיקולייב ניזוקו במתקפה רוסית.

ענקית האנרגיה הרוסית גזפרום הודיעה כי זרימת הגז לגרמניה דרך צינור נורד סטרים 1 עשויה ליפול ב-33 מיליון מטר מעוקב ביום החל ממחר – צדובר ב-50% מהזרימה הנוכחית, שנמצאת כבר ב-40% מהזרימה הנורמלית. לני המלחמה, אירופה ייבאה 40% מהגז ו-30% מהנפט שלה מרוסיה.

לדברי הקרמלין, שיבושי הגז הם תוצאה של בעיות תחזוקה והסנקציות המערביות שמוטלות על רוסיה. האיחוד האירופי האשים את רוסיה בסחיטה ובשימוש באנרגיה כנשק.

הפוליטיקאים באירופה חוששים שרוסיה תעצור את אספקת הגז בחורף הקפוא, מה שיגרום למיתון בכלכלת גרמניה. מוסקבה אמרה כי אינה מתכוונת לעשות זאת.

יצוא חיטה

לפני המלחמה והסנקציות, רוסיה ואוקראינה היו אחראיות לשליש מיצוא החיטה לעולם. גורמים בכירים מרוסיה, טורקיה, אוקראינה והאו”ם הסכימו ביום שישי שלא יהיו מתקפות על ספינות סוחר ששטות בים השחור בדרכן למצרי בוספורוס בטורקיה ומשם לעולם כולו.

עם זאת, רוסיה ממשיכה לתקוף את נמלי הים בדרום אוקראינה ואמרה כי היא פוגעת בתשתיות צבאיות. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי אין מכשולים לייצוא החיטה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.