החלום ושברו: ישראל עוד תפגוש את המשבר העולמי

עֵסֶק

בכל מקרה זו אבטלה נמוכה, קרובה לאבטלה “חיכוכית” בלשון הכלכלנים, המסמנת כי יהיו עוד העלאות שכר במשק. פשוט כי אין עובדים בנמצא. כמעט בכל תחום קשה למצוא עובדים. מספר המשרות הפנויות עומד על 148,000. על רקע השפע מכל עבר אין פלא שמדד אמון הצרכנים לחודש אוגוסט עלה למינוס 19% לאחר מינוס 23% ביולי.

מאז נובמבר אשתקד מדד אמון הצרכנים בישראל, עפ”י נתוני הלשכה המרכזים לסטטיסטיקה (הפועלת לפי מתודולוגיה של הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח, ה-OECD}נמצא בעלייה מתמדת. ישראל הייתה במשך שנים בתחתית מדד אמון הצרכנים, היום היא נמצאת במקום רביעי, מאחוריה משתרכות, עם מדד נמוך יותר: צרפת, בלגיה, שוודיה, גרמניה, איטליה, הולנד, פורטוגל, אוסטריה, ספרד ובריטניה. רק פינלנד ודנמרק הן המדינות העיקריות באירופה עם מדד גבוה יותר.

הביקוש לעובדים כה חזק, מה שמנע ירידה חריפה בשכר הריאלי כמו בחו”ל. השכר הריאלי, שהוא השכר בניכוי אינפלציה, ירד השכר בשנה האחרונה רק ב-1.4% בלבד. המשמעות היא שמעסיקים רבים משלמים שכר והעלאות שכר בגין העלאות מחירים של תשומות מיובאות מחו”ל, מה שעלול לפגוע ברווחיותן. הם משלמים הן יותר עבור התשומות והם פיצוי לעובדים בגין עלייה בתשומות שאין להן יד או רגל, מה שמותיר להן רק דרך אחת, להעלות או לנסות להעלות מחירים. ביולי, עפ”י נותני ההבזק, השכר הממוצע בישראל של עובדים ישראלים, היה 12,117 שקל לחודש, עליה נומינלית של 3.4% לעומת יולי אשתקד.

בשעורי תעסוקה כאלה כיסי האוצר מלאים תופינים מגביית מס הכנסה, למרות הרחבת נקודות הזיכוי ו”מס הכנסה שלילי”. מה הכנסה הגדיל הכנסתו ממסים ישירים בשמונת החודשים הראשונים של השנה ב-20%, עליה של 37 מיליארד שקל ל-178.5 מיליארד שקל. העליה בהכנסות המדינה ממסים ישירים בנוסף לעליה ממסים עקיפין ומסי נדל”ן הביאה לעודף תקציבי של 0.6% ב-12 החודשים האחרונים.

מעניין כי למרות העליה החדה בערכו של השקל מול מרבית המטבעות בעולם, ייסוף חד של השקל, מספר העובדים בתעשייה והחרושת עלה בשנה האחרונה ליוני ב-13,900 ל-352,700, עליה של 3.9%. הביקוש לתוצרת ישראל גובר ככל הנראה, גם בסביבה קשה של תחרות גוברת בעולם שרובו סובל מהאטה כלכלית של ממש. ענף נוסף שהוסיף עובדים על רקע התרחבותו, הוא הבינוי, בונים יותר ויותר דירות, מספר העובדים בבינוי עלה ב-26,800 ל-211,000, עליה של 15% בשנה האחרונה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.