“גנץ הוא האיש המתאים לעמוד בראש ממשלת האחדות”: סער וגנץ מכריזים על ריצה משותפת בבחירות

עוֹלָם

האיחוד שיטרוף את הקלפים: שר הביטחון ויו״ר כחול לבן בני גנץ ושר המשפטים ויו״ר תקווה חדשה גדעון סער קיימו הערב (ראשון) מסיבת עיתונאים בכפר המכבייה, שבה הכריזו על איחוד בין המלפגות. שם המפלגה החדשה: כחול לבן התקווה החדשה.

סער וגנץ מכריזים על איחוד, צילום: יוסי זליגר

כחול לבן ותקווה חדשה נמצאות על סף סיכום לריצה משותפת בבחירות הקרובות. על פי הערכות, תקווה חדשה תקבל יחס של כשליש מול שני שלישים לכחול לבן ברשימה המשותפת. גנץ יוביל אותה, סער ישובץ במקום השני, שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון תמוקם במקום החמישי, שר הבינוי והשיכון זאב אלקין ימוקם במקום השביעי – ושר התקשורת יועז הנדל ככל הנראה לא ייכלל ברשימה, זאת על מנת לקרוץ לקהל החרדי. המיקומים של רשימת כחול לבן ללא חיבורים נוספים: 1, 3, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 17, 19, 21, 22, 23.
15 מקומות מתוך 23.

גנץ וסער חותמים על ההסכם, צילום: ללא

“גנץ הוא האיש המתאים לעמוד בראש ממשלת האחדות”

שר המשפטים עלה לנאום ואמר: “מדינתנו האהובה עדיין מצויה בעיצומו של המשבר הפוליטי הגדול בתולדותיה. ישראל זקוקה היום לתקווה חדשה ולמהלך שיוציא אותה מהמשבר למרחב. תפקידם של מנהיגים הוא להתוות את הדרך לכך. בני (גנץ) ואני, כל אחד בנתיבו, פעלנו כל חיינו למען המדינה. הגענו להסכמה לשלב כוחות למען הקמת מחנה פוליטי פטריוטי גדול של הימין הממלכתי עם המרכז הביטחוני.

שר הביטחון ויו״ר כחול לבן בני גנץ ושר המשפטים ויו״ר תקווה חדשה גדעון סער // צילום: משה בן שמחון

“היעד הפוליטי שאליו יש לחתור אחרי הבחירות הקרובות הוא הקמתה של ממשלת אחדות לאומית רחבה שאינה נסמכת על הקצוות. בני גנץ הוא היום המנהיג המתאים לעמוד בראש ממשלת אחדות כזאת. בין המחנה של מפלגות “גוש נתניהו” לבין המחנה שמשמאל למרכז – יש מקום לכוח פוליטי חזק ואחראי של הימין הממלכתי והמרכז הביטחוני. כוח ממלכתי ופטריוטי זה יציע לישראל כיוון טוב ונכון יותר ממה שמציעים לה בצדדיו. זה הדבר האחראי והנכון לעשות ואת זה אנחנו עושים היום.”

“בממשלה שנינו עומדים בראש המערכות החשובות האחראיות לביטחון ישראל ולשמירה על שלטון החוק וזכויות האזרח. בני גנץ, את כל חייו הבוגרים, במשך עשרות שנים, העניק למען ביטחון ישראל. כאחד האנשים בעלי הניסיון בממשלה ובכנסת עקבתי אחריו בשנים האחרונות מאז נכנס למערכת הפוליטית. בני קיבל החלטות שביסודן טובת המדינה מעל כל שיקול אישי או מפלגתי. זה בדיוק מה שאני עשיתי בנחישות, בתנאים לא קלים. יותר מכך: בני עמד איתן מול מכונת הרעל. הוא הוכיח יכולת התמודדות, יכולת עמידה ויכולת ספיגה. הוא ידע להיחלץ ממצב פוליטי משברי באופן מרשים וכנגד כל הסיכויים”.

“יותר מדי שנים שנתניהו גורר את הליכוד והמדינה לכרסום בממלכתיות”

שר הביטחון גנץ אמר בנאומו: “מאז כניסתי לפוליטיקה אני חוזר ואומר שאנחנו נמצאים במצב פנימי וחברתי לא הגיוני וחסר תקדים. הישראלים אוהבים את המדינה, אוהבים אחד את השני, ואפילו מסכימים על רוב הנושאים, ובכל זאת ישראל נמצאת במשבר הדמוקרטי, הממלכתי והפוליטי הגדול בתולדותיה. יותר מדי פעמים הקצוות והשוליים נותנים את הטון והמרכז הישראלי נותר בלי קול. יותר מדי שנים שבנימין נתניהו, גורר את הליכוד והמדינה לכרסום בממלכתיות ולפגיעה בעקרונות הדמוקרטיים”.

“לפני קצת יותר משנתיים, עם תחילת מגפת הקורונה, לאחר שלוש מערכות בחירות, קיבלתי החלטה קשה שגם פגעה בי פוליטית אך לא יכולתי לעמוד מנגד. שמתי את האיבה הפוליטית בצד, והנחתי יד על ההגה. היד הזו, הצליחה לבלום פגיעה אנושה בדמוקרטיה ולשמור על מערכת המשפט, ולאחר מכן הייתה המנוע להקמת ממשלת השינוי – שעשתה דברים מצוינים למען מדינת ישראל”.

“לצערי, מספר מועט של אנשים בקצוות, עצרו את הדרך שבה התחלנו לצעוד, והורידו אותנו מהמסלול המרכזי לשוליים. מהשנה האחרונה למדנו – שהקצוות חייבים להתכוונן למרכז. היום, אנו מניחים את אבן היסוד לממשלה הבאה. היום, מתוך ניסיון, הכרת המציאות ובצניעות, אני ושותפי גדעון סער, ביחד עם כל אנשי כחול לבן ותקווה חדשה, מתחילים לצעוד בדרך לפתרון המשבר הפוליטי ומקימים את הבית של המרכז הממלכתי”.

“הגענו להסכמות טובות שיאפשרו לנו לשרת את אזרחי ישראל, כשתי מפלגות ותנועות שמבטאות את הקול האחראי, הריאליסטי, הביטחוני, והליברלי. הכוונה שלנו היא להקים לאחר הבחירות ממשלת אחדות, מרכזית, יציבה וממלכתית. ממשלה שתגיד – לא לגזענות, לא לקיצוניות וכן לאחדות בין כל חלקי העם וכל אזרחי המדינה: חרדים, דתיים וחילונים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים ויהודים –  ממשלה שתיצור חיבור, בין כל מי שמאמין בישראל יהודית, דמוקרטית ובטוחה”

“החיבור מתבסס על ערכים משותפים”

עוד הוסיף גנץ: “החיבור שאנו בונים היום, מתבסס על אמון אישי, על ערכים משותפים, ועל הערכה הדדית שאני ויו”ר תקווה חדשה גדעון סער חולקים. גדעון, אדם בעל ניסיון רב, שביצע שורה של תפקידים בכירים בהצלחה, הוכיח שהוא מנהיג אמיץ וישר, אדם ששם את האגו בצד, והיה מהגורמים המרכזיים להקמת ממשלת השינוי. אדם שהביא להישגים רבים במשרד המשפטים, לאחר שנת הבלימה”.

גנץ וסער, ארכיון, צילום: אורן בן חקון

אם הרמטכ”ל לשעבר גדי איזנקוט יצטרף למפלגה, הוא צפוי לקבל את המקום השני ברשימה – לצד כמה מקומות נוספים בה שיקבלו אנשים שיבואו איתו – וסער ימוקם במקום השלישי.

עוד עולה כי במהלך המשא ומתן סער דרש שני מקומות בחמישייה, גנץ הסכים למקום אחד והתפשר על מיקומה שאשא ביטון במקום החמישי. 

אדריכלי האיחוד בין כחול לבן לתקווה חדשה הם עו”ד רונן אביאני, שמקורב לגנץ וניהל לו את המגעים הקואליציוניים בעבר, ושר התרבות חילי טרופר. מהצד של סער היה מעורב גם השר זאב אלקין. 

צפויה לגרוף קולות. איילת שקד, צילום: אורן בן חקון

בסביבתה של השרה איילת שקד מעריכים כי ההתפתחויות הפוליטיות סביב ריצתם המשותפת של גדעון סער ובני גנץ, יחד עם ההערכה שח”כ עמיחי שיקלי עשוי להעדיף להתמודד בליכוד ולא להקים מפלגת ימין – יכולים להועיל לה מאוד.

מקורבים לשקד אמרו ל”ישראל היום”: “יש קולות ימניים שלא ירצו לתת את הקול שלהם לבני גנץ שנחשב תואם רבין ונפגש בביתו עם אבו מאזן. שיקלי ככל הנראה לא יקים מפלגה ימנית. על המנדטים האלה יכולה לשבת איילת שקד ולגרוף לא מעט קולות. מה שקרה היום זו זריקת עידוד בשביל שקד”.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

Leave a Reply

Your email address will not be published.