ג’יי סטריט: “לבטל מכירת F-35 לאמירויות”

עוֹלָם
“אם עסקת הנשק עם האמירויות תצא לפועל יהיה בכך כדי להאיץ מרוץ חימוש אזורי”: גם בשדולה האמריקנית ג’יי סטריט קוראים לביטול מכירת מטוסי ה-F-35 לאיחוד האמירויות. בארגון הודיעו על תמיכתם בהצעת ההחלטה בסנאט האמריקני שקוראת למנוע מכירת מערכות נשק מתקדמות לאבו דאבי.

ההצעה, גובשה על ידי הסנאטורים בוב מננדז, ראנד פול וכריס מרפי, צפויה לעלות להצבעה בסנאט בימים הקרובים.

לדברי סגן נשיא ג’יי סטריט למדיניות ואסטרטגיה, דילן וויליאמס, “אם העסקה למכירת כמות גדולה של מערכות נשק מתקדמות ובעלות כוח הרס רב, לאיחוד האמירויות תצא אל הפועל, יהיה בכך כדי להאיץ מרוץ חימוש אזורי ולהביא להחרפת סכסוכים אזוריים בתימן ובלוב, שהינם בעלי השלכות קשות על אזרחי אותן מדינות ואשר פוגעים באינטרסים האמריקניים”.

נציג המל”ל בכנסת: לא היה דיון חשאי על מכירת F-35 לאיחוד האמירויות // צילום: ערוץ הכנסת

עוד ציין וויליאמס: “מומחי ביטחון בארצות הברית ובישראל הזהירו מפני הסיכון המשמעותי בכך שטכנולוגיות מתקדמות דוגמת מטוסי ה-F-35 יועברו, בשוגג או במכוון, לגורמים עוינים. החשש הזה מקבל משנה תוקף לנוכח העדויות שאיחוד האמירויות כבר העבירה ציוד צבאי אמריקאי לקבוצות המקושרות לאל-קאעידה וקבוצות נוספות שפועלות בתימן, כמו גם לקבוצות חמושות בלוב הנמצאות תחת אמברגו של האו”ם”.

הבכיר בג’יי סטריט טען גם כי למרות שישראל אינה מתנגדת לביצוע העסקה, “מומחי ביטחון ישראלים רבים הזהירו כי העברה של סוגי נשק, באיכות ובכמות שכזו, לאיחוד האמירויות יכולה לפגוע ביתרון הצבאי האיכותי במזרח התיכון – אבן הפינה של ביטחון ישראל שג’יי סטריט מחויבת להגן עליו.

“כאמריקאים תומכי ישראל, המחויבים לפעול לשמירה על ישראל כמולדת הדמוקרטית של העם היהודי, אנו מקדמים בברכה את הסכמי הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות. אנו מאמינים כי אם עיקרון ה’שלום תמורת שלום’ שעומד בבסיס אותם הסכמים חזק דיו, הוא יכול לעמוד על רגליו, ללא הצמדתו לעסקה רחבת היקף של הכנסת מערכות נשק עוצמתיות וקטלניות לאזור, שתסכן חיי אזרחים ותפגע בביטחון ארצות הברית ובנות בריתה”.

השבוע קיים שגריר ישראל בארה”ב רון דרמר ראיון משותף עם שגריר איחוד האמירויות יוסוף אל-עוטייבה ברשת MSNBC, ובו טען: “מה שאני לא ישן בגללו בלילה זה לא עסקת המטוסים עם איחוד האמירויות, אלא החשש שמישהו עלול לחזור להסכם הגרעין עם איראן – כי זה משטר שמחויב להשמדת ישראל ולערעור היציבות המזרח התיכון”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.