בשבילי חייהם

עֵסֶק

אלוף (מיל’), רוני נומה, כותב על הנופלים בקרבות על ירושלים, ועל אתר נבי סמואל

אליה נשואות העיניים. כן, כן, מי חלם אז בכיתה כשלמדנו לדקלם “על חומותייך ירושלים הפקדתי שומרים” שיום יגיע ואהיה אחד מהם…. תחושה של זכות גדולה, ולצידה אחריות עצומה, הציפו אותי כאשר בישר לי הרמטכ”ל שהוחלט למנותי לפקד על פיקוד המרכז.

תמונותיה של ירושלים הקסומה והמסתורית, של הריה ושכונותיה, של הדרכים המפותלות המובילות אליה ריצדו מול עיני.

נוספו אליהם זיכרונות ילדות מקולות הקשר של הקרב על גבעת התחמושת, ואוגוסטה ויקטוריה, של הפריצה לעיר העתיקה בשער האריות, תמונת הצנחנים הבוכים בכותל ואמירתו האלמותית בקשר של מפקד חטיבת הצנחנים מוטה גור: “הר הבית בידנו”.

נזכרתי אז במילות השיר של להקת פיקוד המרכז ותחושת החיל והרעדה שעטפה אותי, זכורה לי היטב.

דורות של יהודים חלמו להגיע אליה, מלאי כיסופים, לפסוע בשביליה, להריח את ניחוחותיה הייחודיים, לנשום אוויר פסגות ולהקשיב לצלילי התפילות המגוונות הבוקעות מבתי התפילה השונים, הנכנסות עמוק פנימה, לנשמה.

עיר של מורכבות, עיר של תורה, עיר של מלחמה על הקיום, עיר של בשורה לדו-קיום. במשך שלוש השנים בהן הייתי מפקד פיקוד המרכז חווינו רגעים קשים לצד הצלחות ורגעים של ריגוש ואושר.

במסגרת מיזם “בשביל הנופלים” נתבקשתי להוביל סיור אשר עוסק בלחימה בטרור ובמבצע “חומת מגן”. בחרתי לקיימו בנבי סמואל, אתר המקודש לשלושת הדתות המונותאיסטיות. פסגת הר קסומה, אשר ממנה ניתן לצפות על העיר המיוחדת והיקרה כל כך ולהרגיש בכול קשת החושים התרגשות רבת עוצמה.

לאורך הדורות שילמנו מחיר יקר למען חיים ראויים בעיר הקודש ובכדי שנוכל לחיות בירושלים ביום מן הימים בשלום אמת. סיור זה מוקדש לכל אלו שלחמו בעבר ולאלו הנלחמים בימים אלה על זכותנו להמשיך ולעלות לירושלים, ולכל הלוחמים, הלוחמות והאזרחים אשר חירפו נפשם כדי שנזכה לממש ולחיות את המשפט “לשנה הבאה בירושלים..”

Leave a Reply

Your email address will not be published.