בריטניה: הצבעת אי אמון נגד רה”מ ג’ונסון עשויה לקרות עוד הלילה

עוֹלָם

הממשלה של בוריס ג’ונסון מתפרקת, וראש ממשלת בריטניה נאבק כעת על חייו הפוליטיים: שני שרים בכיריםבממשלתו ונציגים נוספים מטעם המפלגה השמרנית הודיעו אתמול והבוקר (רביעי) על התפטרותם. חלקם אמרו כי הסיבה להתפטרות היא כיוון שאינם יכולים לעבוד יותר בשביל ממשלה שמוכתמת בכמה וכמה שערוריות. הודעות ההתפטרות מגיעות אחרי שג’ונסון שרד מרד פנימי בתחילת יוני שכלל הצבעת אי אמון פנים מפלגתית.

הצבעת אי אמון נגד ג’ונסון עשויה להיערך עוד הלילה, אמר עיתונאי “סקיי ניוז” טום לרקין, והוסיף כי ועדת 1922 שמפקחת על הצבעות האי אמון עשויה לשנות את החוקים אחר הצהריים כדי שאפשר יהיה לערוך את ההצבעה. ג’ונסון שרד הצבעת אי אמון בחודש שעבר, ועל פי החוקים, יש לו חסינות מפני הצבעה נוספת במשך שנה.

גורם בוועדה אמר לרויטרס כי שינוי החוקים לא נראה טוב, אך הוועדה חייבת לדון בהשגת מנדט לעשות זאת בפגישה היום.

אתמול התפטרו דקות ספורות זה מזה שני שרי הקבינט הבכירים, שר הבריאות, סג’יד ג’ביד, ושר האוצר, רישי סונאק. גל העזיבות המשיך גם הבוקר.

עד כה עזבו השרים ויל קווינס, שר במשרד החינוך; השר אלכס צ’וק, פרקליט המדינה; רובין ווקר, שר נוסף במשרד החינוך; השר לשירותים פיננסיים, ג’ון גלן; וויקטוריה אטקינס, שרה זוטרה במשרד הפנים.

המזכירים הפרלמנטריים האישיים ג’ונתן גוליס, מהמשרד לצפון אירלנד; סקיב בהאטי, ממשרד הבריאות והרווחה; ניקולה ריצ’רדס ממשרד התחבורה; וירג’יניה קרוסבי משמרד לוויילס; לורה טרור ממשרד התחבורה. גם השרים הזוטרים קמי בדנוך, ניל אובריאן, אלכס בורגהארט, לי ראולי, ג’וליה לופז ומימס דיוויס, התפטרו.

פוליטיקאים אחרים שעזבו הם בים אפולמי, סגן יו”ר צעירי המפלגה השמרנית; אנדרו מוריסון, נציג הסחר למרוקו; תיאודורה קלארק, נציגת הסחר לקניה. דיוויד ג’ונסטון, עוזר פרלמנטרי אישי, פרש גם כן.

קווינס אמר כי “לא היתה לו ברירה” לאחר שהופיע בטלוויזיה כדי להגן על ראש הממשלה שהשתמש במידע ש”לאחר מכן נמצא כי לא היה מדויק”. לדבריו, “בצער גדול אני חש שאין לי ברירה אלא להגיש את התפטרותי כשר לילדים ומשפחות”.

טרוט אמרה כי “אמון בפוליטיקה הוא – ותמיד חייב להיות – אחד הדברים החשובים ביותר, אך למרבה הצער בחודשים האחרונים האמון הזה אבד”, היא כתבה בפייסבוק. צ’וק הודיע כי התפטר מתפקידו כפרקליט המדינה ופרסם את מכתב ההתפטרות שלו בציוץ בטוויטר.

Leave a Reply

Your email address will not be published.