במהלך ביקור ביידן: הנשיא ולפיד יחתמו על “הצהרת ירושלים”

עוֹלָם

ראש הממשלה יאיר לפיד ונשיא ארה”ב ג’ו ביידן יחתמו במהלך ביקורו של הנשיא בישראל על “הצהרת ירושלים”. מקורות מדיניים הגדירו את ההצהרה “מסמך היסטורי”, שיבטא בעוצמות חדשות את מחויבותה של ארה”ב לביטחון ישראל בכלל, ובפרט לכך שלאיראן לא יהיה לעולם נשק גרעיני.

ההצהרה תכלול גם אישור מחדש של מזכר ההבנות שנחתם מול הנשיא אובמה, ואשר הבטיח את הסיוע האמריקני לישראל לעשר השנים הבאות. עם זאת, לא תיכלל בה התייחסות לצעדי הנורמליזציה מול סעודיה, שעליהם צפוי ביידן להכריז בשלב אחר במסעו – ככל הנראה במהלך ביקורו בעיר ג’דה.

גורם מדיני אמר ל”ישראל היום” כי “קיים סיכוי טוב שנגיע להבנות בנוגע לטיסות ישירות לעולי רגל מוסלמים מישראל למכה – אך העניין עדיין לא סגור. ייתכן שבמהלך ביקורו של ביידן באזור תפורסם הודעה בנושא”.

ההצהרה אף תכלול רמז לפיו ארה”ב תשקול להפעיל כוח צבאי כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני. “המנהיגים הדגישו שחלק בלתי נפרד מההבטחה הזאת הוא המחויבות לא לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני לעולם, ולנצל את כל מרכיבי הכוח הלאומי שלהם כדי להבטיח זאת”.

גורמים מדיניים אמרו כי “ההצהרה תהיה עדות חיה לאינטימיות ולעומק של הקשרים בין המדינות, ותעסוק ביחסים האסטרטגיים ביניהן. זוהי גם טיוטה ליחסי ישראל-ארה”ב בשנתיים הקרובות. כשעבדנו על נוסח ההצהרה עם האמריקנים חשנו שהוא מבטא רצון כן ואמיתי לגלם את הערכים, התרבות, והאינטרסים המשותפים של שני הצדדים”.

עוד הוסיפו כי “ביקור של נשיא ארה”ב הוא החשוב ביותר מבין ביקורי המנהיגים בארץ. אנו עובדים עליו זמן רב עם שותפינו האמריקנים ומצפים לביקור פורה ומהנה של הנשיא. ההצהרה המלאה תפורסם ביום חמישי”.

בתחילת הדרך ממשל ביידן לא התלהב במיוחד מנושא הנורמליזציה, מאחר שהוא היה מזוהה עם ממשל טראמפ. בכירים בממשל אפילו נמנעו מלעשות שימוש במונח “הסכמי אברהם”. הגישה הזו השתנתה וכיום גם ממשל ביידן מחויב מאוד לתהליך הנורמליזציה בין ישראל למדינות ערב, והדבר יבוא לידי ביטוי בהצהרה עצמה. בירושלים שוררת שביעות רצון גדולה משינוי הגישה הזה ומנוסח ההצהרה. חלק מפרטי ההצהרה ייחשפו רק ביום חמישי במעמד החתימה שלה.

הנשיא ביידן, צילום: אי.פי
יאיר לפיד, צילום: אורן בן חקון

חשוב להדגיש כי למרות השם “הצהרת ירושלים” לא מדובר בהצהרה שהנשיא ביידן יישא, אלא במסמך ששני הצדדים יחתמו עליו. הוא ינוסח במילים גבוהות ויעסוק בנושאי המאקרו שבין המדינות, מבלי להיכנס לפרטים ברזולוציות נמוכות. מטרתו העיקרית היא לבטא את עומק הקשר בין ישראל לארה”ב ואת המחויבות האמריקנית לישראל.

דוגמה מתוך ההצהרה

בהמשך לתדרוך, להלן כמה דוגמאות מתוך הצהרת ירושלים ההיסטורית שסוכמה על ידי נשיא ארה”ב ביידן וראש הממשלה לפיד, ותוכרז בחמישי:

ביולי, 2022 נשיא ארצות הברית ג’וסף ר. ביידן ערך ביקור רשמי בישראל בין ה-13 ל-15 ביולי, 2022. במהלך הביקור, הנשיא ביידן וראש הממשלה לפיד שבו ואישרו את הקשרים הבלתי שבירים בין שתי המדינות ואת מחויבותה המתמשכת של ארצות הברית לביטחונה של ישראל.

המנהיגים הסכימו שהשותפות האסטרטגית בין ארה”ב לישראל מבוססת על יסוד ערכים ואינטרסים משותפים ועל ידידות אמת.

המנהיגים הדגישו שחלק בלתי נפרד מההבטחה הזאת הוא המחויבות לא לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני לעולם, ולנצל את כל מרכיבי הכוח הלאומי שלהם כדי להבטיח זאת.

בהתאם ליחסים הביטחוניים ארוכי-השנים בין ארצות הברית לבין ישראל, והמחויבות הבלתי מעורערת של ארצות הברית לביטחונה של ישראל, ובמיוחד לשמירה על היתרון האיכותי שלה, הנשיא ביידן חזר על המחויבות האיתנה של ארצות הברית לשמור על ולחזק את יכולותיה של ישראל להרתיע את אויביה ולהגן על עצמה בעצמה מול כל איום או שילוב של איומים.

“אסירי תודה”

אותם גורמים מדיניים הוסיפו: “איראן תהיה הנושא מספר1 בביקור מבחינתנו. היא ממשיכה להפר את התחייבויותיה ולהונות את הקהילה הבינלאומית. איראן משחקת על זמן, וככל שהיא מאמינה שהוא פועל לטובתה היא לא תתגמש. אבל הזמן להסכם הגרעין אזל וזה חיוני להפעיל לחץ על איראן. ההסכם המקורי הוא פתרון לטווח קצר עם מעט מאוד פתרונות והרבה חסרונות.

“אנו מאוד אסירי תודה ומעריכים את הגישה של הממשל בחודשים האחרונים ובפרט את ההחלטה להשאיר את משמרות המהפכה ברשימת ארגוני הטרור, וקידום הגינוי לאיראן במועצת הנגידים של סאב”א. שיתוף הפעולה שלנו עם הממשל חזק מאוד ובמהלך הביקור ניקח את האסטרטגיה המשותפת נגד איראן שלב נוסף קדימה. המנהיגים יגידו בהצהרה המשותפת שלאיראן לעולם לא יוכל להיות נשק גרעיני.

“הנושא השני הגדול הוא שיתוף הפעולה האזורי. קבוצות העבודה של פורום הנגב מקדמות נושאים רבים. להסכמי אברהם הייתה השפעה חיובית מאוד על יחסי ישראל עם מצרים ועם ירדן. יש לנו שיתוף פעולה אסטרטגי וביטחוני עם השותפים שלנו.

“בנוגע לסעודיה, אי אפשר לדמיין את הטרנספורמציה המלאה של המזרח התיכון ללא יחסים גם עם סעודיה. אנו מתקדמים לשם צעד אחר צעד. העובדה שהנשיא ביידן יטוס מפה ישירות לסעודיה מגלמת את ההתקדמות שהושגה בחודשים האחרונים. אלה יחסים עדינים מאוד, חדשים ושבירים. אני מפציר בכם להמתין עוד כמה ימים עד שנוכל לחשוף כיצד בדיוק הם עומדים להשתדרג.

“אנו מקווים שהצעדים הללו יהיו רק ההתחלה של תהליך הנורמליזציה בין המדינות. אנו מברכים על ההתקרבות המחודשת בין ארה”ב לסעודיה – זה חשוב לשתיהן וגם לאזור כולו. בחודשיים האחרונים שדרגנו את יחסי ישראל עם שכנותיה וזה לא היה מושג בלי המעורבות האמריקנית. לפני כשבועיים השתתפנו במפגש של פורום הנגב בבחריין והפכנו את הפסגה בשדה בוקר למכניזם קבוע שנועד לבנות רשת של שיתוף פעולה אזורי בנושאי ביטחון וכלכלה. אנו מאמינים שהיום יש הזדמנות חסרת תקדים לשנות את הדינמיקה במזרח התיכון. אנו חולקים הזדמנויות ואיומים משותפים עם השכנים שלנו.

“הרוח שעולה מהשיחות שלנו עם וושינגטון ועם מדינות האזור היא שארה”ב מחויבת מאוד לעבוד איתנו ועם שותפינו במזרח התיכון. אנו מאמינים בשותפות אזורית גדולה שארה”ב היא חלק אינטגרלי ממנה. היקף הדיונים הבילטרליים בין ישראל לארה”ב יהיה רחב מאוד. אנו לא מכירים עוד שתי מדינות שיש להן רמה כזו של אינטימיות ושיתוף פעולה”.

יורש העצר בן סלמאן, צילום: אי.אף.פי

חשוב להוסיף, כי בתחילת הדרך ממשל ביידן לא התלהב במיוחד מנושא הנורמליזציה, מאחר שהוא היה מזוהה עם ממשל טראמפ. בכירים בממשל אפילו נמנעו מלעשות שימוש במונח “הסכמי אברהם”. הגישה הזו השתנתה וכיום גם ממשל ביידן מחויב מאוד לתהליך הנורמליזציה בין ישראל למדינות ערב, והדבר יבוא לידי ביטוי בהצהרה עצמה. בירושלים שוררת שביעות רצון גדולה משינוי הגישה הזה ומנוסח ההצהרה. חלק מפרטי ההצהרה ייחשפו רק ביום חמישי במעמד החתימה שלה.

גורם מדיני אמר ל”ישראל היום”: “ישנה אופטימיות זהירה בנוגע לטיסות ישירות לעולי רגל מוסלמים מישראל למכה – אך העניין עדיין לא סגור. קיים סיכוי שבמהלך ביקורו של ביידן תפורסם הודעה בנושא”.

שביעות רצון מהדיאלוג עם ארה”ב

באשר למשבר הגז, בישראל מאמינים שיכולתה של לבנון לפתח את משאביה הטבעיים חשובה ליציבות שלה וכתוצאה מכך לריסון חיזבאללה. הישראלים ייפגשו עם עמיתיהם האמריקנים בנושא במטרה להגיע להסכם בקרוב.

ביידן צפוי להיפגש גם עם יו”ר האופוזיציה בנימין נתניהו, בהתאם לפרוטוקולים. בנוגע להצהרות במהלך הביקור, הנושא הסעודי לא צפוי לעלות בהן, אולם הסוגייה הפלשתינית כן.

בנוגע למחלוקת עם האמריקנים בסוגיה האיראנית, בישראל טוענים כי העמדות של ישראל וארה”ב הפכו לקרובות יותר. הממשל קידם כמה דברים משמעותיים שקרובים לעמדות ישראל. לגבי אופן ההתמודדות עם איראן. זה בהחלט אפשרי שאם איראן תגיד שהיא רוצה לחזור להסכם זה יקרה, וזה כמובן דבר שאינו באינטרס של ישראל. עדיין יש אי-הסכמות ואין לגמרי את אותן אסטרטגיות, אך אופי הדיאלוג עם האמריקנים כן מאוד.

לגבי האפשרות של ברית הגנה אזורית, כרגע בירושלים אין אשליות, אך מקווים כי בעתיד זה ישתנה. בסוגיית הקונסוליה לפלשתינים בירושלים, לא צפויה כל הצהרה בנושא והעמדה של ישראל המתנגדת לכך נותרה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

Leave a Reply

Your email address will not be published.