“ביידן הגיע לערב הסעודית מנקודת חולשה – זה היה צעד שגוי”

עוֹלָם

במהלך כהונתו הזמנית כתובע הכללי תחת טראמפ, שנמשכה מנובמבר 2018 – פברואר 2019, ויטאקר התמקד בעיקר בסוגיות פנימיות של רשויות אכיפת החוק. הוא מתייחס לעובדה שבכל הנוגע לבטיחות מוסדות ושימוש בנשק, לארצות הברית יש הרבה מה ללמוד מישראל.

הנושא עולה בעקבות ריבוי מסעות הירי ההמוניים בארה”ב בחודשים האחרונים, שגבו את חייהם של עשרות אזרחים, כולל ילדים תמימים. “זאת היתה התכנסות של כמה מסעות ירי נגד ‘יעדים רכים’בעיקר, בתי ספר, גני ילדים וכן הלאה”, הוא אומר. “יש דרך להתייחס לנושא הזה, בנפרד מסוגיית הנשק ואלימות כנופיות שנפוצה בעיקר בערים הגדולות. הבעיה היא שהשמאל קושר בין השניים אך כל נושא דורש עמדה שונה.

“בארצות הברית יש לנו כמות עצומה של נשק שנמצא בבעלות חוקית. בעלי הנשק שביצעו את הירי בתקריות האחרונות סבלו כולם מבעיות נפשיות , ולכן לדעתי צריך לבדוק את מערכת הבריאות הנפש ואת התמיכה שהיא מספקת לאנשים. בנוסף, אנחנו צריכים שרשויות החוק יהיו מעורבות הרבה יותר בקהילות שלהן, להכיר את האנשים בקהילה, גם את מי שעלול אולי לבצע מעשה כזה.

“אנחנו צריכים גם להקשיח את היעדים הרכים, בדומה לישראל. להציב מאבטחים חמושים או מתנדבים חמושים מחוץ למוסדות, וכמובן לנקוט באמצעי בטיחות בסיסיים כמו נעילת דלתות. ומעל הכל, יש לנו אחריות חברתית משותפת לדבר כמה שיותר על הסוגייה”, מסביר ויטאקר.

“בממשל טראמפ גיבשנו דוח מקיף לבטיחות בתי ספר שכלל מאה המלצות לנהלים בהתאם למדינות השונות. לצערי ההמלצות לא מיושמות, גם בשל הצורך לתקצב דברים כאלה וגם בשל הצורך ברצון ונכונות פוליטית ליישם אותן. באופן כללי, זאת סוגיה מורכבת. אנשים שוכחים עד כמה גדולה ארצות הברית ועד כמה כל מדינה שונה ממדינה, ניו יורק למשל שונה לחלוטין לאייווה. כל אחת שונה ודורשת יחס ייחודי. לכן אני סבור שהעברת סמכויות ואחריות למדינות מהממשל הפדרלי היא דבר טוב. אחת המסורות הבולטות של הפוליטיקה האמריקנית היא שההחלטות מתקבלות ברמה מקומית, ומודל ‘וואן סייז’ שמגיע מוושינגטון פשוט אינו מתאים”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.