“בורסת ת”א חזקה – הודות לביצועיה ולאינפלציה הנמוכה”

עוֹלָם

גם מי שאינו מתעניין בבורסות, לא יכול להתעלם מכמה תופעות מעניינות שנראו בשבועות האחרונים בכל הקשור לצניחת המדדים בוול־סטריט, לגידול החד בריבית בארה”ב ולזינוק בשער הדולר מול השקל.

כך, למשל, בזמן שהמדדים המובילים בארה”ב רושמים ירידות שערים מבהילות (מדד נאסד”ק צלל מתחילת השנה ביותר מ־22% ומדד S&P השיל 14%), הבורסה בתל אביב מחזיקה בינתיים מעמד. עד אתמול היא עוד הציגה תשואה חיובית מתחילת השנה, ונכון לכתיבת שורות אלה ירדה “רק” ב־2% מתחילת השנה.

בד בבד, צפוי הבנק הפדרלי בארה”ב להעלות מחר את הריבית ב־0.5%, ולפי הערכות הוא ינהג כך גם בחודשים יוני ויולי. כלומר, הריבית על הדולר, שרק לפני חודש עמדה על 0.25% (בדומה לזו של ישראל), תעמוד על 2% או יותר כבר בקיץ הקרוב.

ולהשלמת התמונה, הדולר זינק השנה מול השקל ביותר מ־7% – בדיוק הפוך מהמגמה שאליה התרגלנו, של שקל חזק ושל בנק ישראל שלא מפסיק להילחם במגמה הטבעית של התחזקות השקל מול הדולר.

כדי לברר את הסיבות לשינויים במגמות ואיך התהפכותן משפיעה על ישראל, פנינו אל הכלכלן הראשי של מזרחי־טפחות, רונן מנחם.

מה גורם לירידות בשווקים?

“מלחמת רוסיה־אוקראינה, שכרגע לא רואים את סופה, ממשיכה לפגוע בסנטימנט של המשקיעים ולגרום לסחורות להתייקר. הדבר מקשה על החברות, ומנגד יש עדיין ביקושים גבוהים כי מגמת היציאה מהקורונה נמשכת. השווקים שונאים אי־ודאות, בוודאי ביטחונית־צבאית שכרגע לא ברור לאיזה כיוון היא הולכת.

“סיבה נוספת לירידות בשווקים היא עליית הריבית. הפד עשה מהלך מדהים בעיניי ונתן לשווקים להבין שלא רק שהריבית תעלה ב־0.5% במאי, אלא שהיא תעלה עד יולי ל־2%”.

רונן מנחם, צילום: מזרחי טפחות

מדוע הבורסה בת”א חזקה בהשוואה לבורסות העולם?

“יש כמה סיבות לביצועי היתר של הבורסה הישראלית – קצב האינפלציה נמוך יותר, וגם ביצועי המשק הוכיחו את עצמם. אנחנו מהמדינות עם הצמיחה היותר מהירה בקרב מדינות ה־OECD. הבורסה נהנתה עד כה מיציבות פוליטית, ודבר זה עוד יעמוד למבחן.

“נוסף על כך, מבנה הבורסה המקומית פחות רגיש למה שקורה בבורסות בחו”ל, ולכן בתקופות שהן יורדות בשיעורים חדים הירידות פה יותר מתונות. כל אלה גרמו לביצועי יתר של הבורסה הישראלית לא רק השנה אלא גם בשנתיים האחרונות, ומובן שפה יש פחות צפי לעליית הריבית”.

האם הירידות במדד נאסד”ק יבלמו את קטר הצמיחה הישראלי?

“חברות טכנולוגיה צריכות לגייס משקיעים, ואלה בסופו של דבר מעוניינים שהחברות יוכלו לגייס בבורסה כספים נוספים. ברגע שיש ירידות חדות במדד הנאסד”ק, אפשרות ההנפקות מצטמצמת.

“גם נושא הריבית האפסית, שתרם לפריחת חברות ההיי־טק, מתחיל להתערער – והשילוב הזה של ירידות בנאסד”ק ועליות הריבית פוגע גם בחברות ההיי־טק הישראליות.

“זה פוגע גם ברמה הכלכלית וגם ברמת הסנטימנט. זה שילוב של השפעה כלכלית והשפעה פסיכולוגית, שמגיע לאחר תקופת עלייה מתמשכת של חברות ההיי־טק הישראליות”.

עליית הדולר מול השקל בהכרח תייקר את מוצרי היבוא – או שרוב החברות מגדרות את הרכישות?

“בגדול, ככל שהדולר ימשיך לעלות, כך נראה יותר השפעה על מחירי המוצרים שמיובאים מחו”ל. חברות שגידרו לפי שערים גבוהים יותר מהשער היום, צריכות במצב כזה לשאת בהוצאות כנגד גידור היתר. עליית שער הדולר מול השקל תורמת ליצואנים, אך מנגד היא מייקרת את המוצרים המיובאים”.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

Leave a Reply

Your email address will not be published.