אפקט הפסיקה: נשים בארה”ב תלויות באתרים מפוקפקים שמוכרים גלולות להפסקת הריון

טֶכנוֹלוֹגִיָה
האתר נראה מפוקפק ולא אמין, עם רישום באמסטרדם. המקור של הגלולות היה בכלל בהודו. אבל המעטפה החומה הפשוטה שקיבלה ג’יידה (שם בדוי) נשלחה בכלל בארה”ב. וכשבלעה את הגלולות, קוקטייל של התרופות Miferistone ו-Misoprostol, היה פחות דימום משציפתה. ג’יידה אפילו לא היתה בטוחה שהן עבדו. “זה היה כל כך מפחיד והרגשתי כל כך לבד, לא היה לי למי לפנות”, היא סיפרה למגזין וויירד. אחרי חמישה ימים מורטי עצבים הגיע התור לבדיקות במרפאה: הגלולות עשו את העבודה. ג’יידה כבר לא היתה בהיריון.

איסור הפלות, אמרתי כאן בעבר, לא מונע הפלות. הוא רק מונע הפלות בטוחות. באופן לא מפתיע כלל, בימים אלה האקסיומה הזו מתברר כמדויקת ביותר בארה”ב, שם נשים נאבקות עם המציאות של החיים אחרי ביטול הזכות החוקתית להפלות, כשמדינות רבות מטילות איסורים דרקוניים על הפלות, כולל בשלבים מוקדמים, או מציבות חסמים כל כך גבוהים בפני נשים שמבקשות הפלות, שהדבר שקול להפלה בפועל.

בעידן שלפני פסיקת רו נגד ווייד של בית המשפט העליון, שלפני כ-50 שנה קבעה את ההפלות כזכות חוקתית, פעלו רשתות מחתרתיות של נשים, רופאים (כן, אז היו אלה בעיקר רופאים) ואחרים בעלי השכלה רפואית מפוקפקת שסייעו לנשים לבצע הפלה מחתרתית. עתה, עם הפיכת הפסקה, קמות רשתות מחתרתיות חדשות אך נבדלות מאמותיהן הרוחניות לאור התפתחויות מרכזיות בשני תחומים: בתעשיית הפארמה, שפיתחה גלולות שמאפשרות לבצע הפלה בקלות ובסיכונים מזעריים בשבועות הראשונים של ההריון, ובעולם הטכנולוגיה שהפך את הנגישות למידע ולמוצרים קלה לאין שיעור לעומת המצב לפני חצי מאה.

הרשת המחתרתית החדשה לא מאורגנת בצורה יזומה כמו הרשתות החתרתיות של העידן הקודם ואין לה מנהיגות. היא פועלת באופן ביזורי מאוד, על ידי שורה לא קשורה של גורמים שכל אחד ממלא את חלקו. לא כולם עושים זאת מטוב לבם או ממניעים אידיאולוגיים, אבל האפקטיביות מרשימה מאוד. במיוחד לאור הזמן הקצר יחסית שהיא פעילה בהיקף משמעותי.

2 צפייה בגלריה

אתר פלאן סיאתר פלאן סי

אתר פלאן סי

(צילום מסך)

החוליה הראשונה בשרשרת, בעבור נשים רבות שמבקשות הפסקת הריון, היא אתר Plan C (האתרים שמוזכרים בכתבה זו מוכרים או מקדמים מוצר רפואי ללא אישור מתאים ולכן “כלכליסט” לא מקשר אליהם וממליץ שלא להיכנס אליהם), המרכז מידע על בתי מרקחת מקוונים שמוכרים ושולחים גלולות הפסקת הריון לכתובות בארה”ב. השלב הבא הוא לבחור בית מרקחת מקוון. ג’יידה בחרה אחד בשם Abortion RX – אתר בעיצוב מיושן עם טקסטים שנראה שנכתבו על ידי אדם שלא דובר אנגלית כשפת אם, אבל הוא מציע משלוח מהיר בתוך חמישה ימי עבודה.

לטענת האתר, הגלולות יוצרו בהודו על ידי חברה בשם Zydus ונשלחו מבעוד מועד לכתובת בארה”ב. עם זאת, בחברה אמרו לוויירדשהם לא הבעלים של המוצר ולא משווקים אותו בהודו או בכל מקום אחר. “רוב הגלולות שאנחנו רואים מגיעות מיצרנים הודים”, אמר מייסדת ומנהלת Plan C, אליסה וולס. “יכול להיות שהם מגיעים ישירות מהחברות הללו, אבל אני חושדת שלא. אני חושדת שיש יזם שהקים אתר בית מרקחת ואיכשהו קונה את הגלולות האלו בסיטונות ושולח אותם”.

אחד היזמים האלה, שעומד מאחורי אתר בשם Medside24, מזהה את עצמו בשם הבדוי כריס ג’ונס. לטענתו, הוא הקים את העסק במוסקבה ואחרי הפלישה לאוקראינה עבר לקזחסטן. כל לקוחותיו נמצאות בארה”ב ורובן מוצאות אותו דרך Plan C. הוא סיפר לוויירד שהוא מוכר 15 ערכות הפלה ביום בממוצע, כשהמקור שלהן משתנה תדיר – לפעמים רוסיה, לפעמים וייאטנם. התשלום מתבצע באמצעות שירות העברת הכספים Zelle, אחרי שבעבר ניתן היה לשלם בביטקוין בלבד. “אי אפשר להיכנס לבנק, לפתוח חשבון עסקי ולהגיד ‘אני רוצה למכור גלולות הפלה'”, הוא אמר.

האופן המתחרתי שבו פועלים אתרים אלה, והמקורות הלא ברורים והמשתנים תדיר של הגלולות שהם מוכרים, מדגישים עד כמה כל העסק מפוקפק ולא בטוח. אם יש משהו שאנחנו רוצים ביטחון מלא בהליך הייצור, השילוח והשיווק שלו זה תרופות. אנחנו רוצים לדעת שהן מגיעות מיצרן מפוקח ושמי שמוכר לנו אותן יודע מה הוא עושה. זו הסיבה שיצרני תרופות נתונים לאסדרה קפדנית ומרבית התרופות נמכרות על ידי רוקחים.

האתרים המחתרתיים לא מציעים את כל זה. הקימו אותם אנשי עסקים פרטיים שפועלים מתוך הצללים. מקור התרופות שלהם לא אמין ומשתנה תדיר. ואם משהו ייקרה לאחת הלקוחות, אין למי לבוא בטענות ואין מי שיקח אחריות. בהתאם, ה-FDA, ממליץ להימנע מרכישה מאתרים אלו, “שעוקפים מנגנונים חשובים שנועדו להגן על בריאות נשים”. ואולם, לנשים שפונות לאתרים אלו אין יותר מדי ברירה.

בנוסף, לדברי גורמים בתחום, הרגולטור הפדרלי לא ממש מעורב בנושא ולא מבצע שום אכיפה, אף על פי שהפעילות של אתרים אלה לא חוקית. מי שממלא את תפקיד הרגולטור בפועל אלו אתרים כמו Plan C, שבודקים את אמינות האתרים באמצעות רכישת הגלולות ובדיקתן במעבדה פרטית. “קנינו גלולות מ-16 אתרים וכולן היו אמיתיות. זה ממש הפתיע אנשים”, אמרה וולס. “כשהצגנו את המחקר שלנו בוועידה של פדרציית ההפלה הלאומית באביב שעבר היתה תדהמה מצד ספקי ההפלות שבחדר. הם לא האמינו שקנינו את הגלולות האלה באינטרנט”.

הבעיה היא שהבדיקה הזו היתה חד-פעמית. וכשספקים מתחלפים תדיר, גלולות שפעם היו בטוחות ויעילות יכולות להיות עתה חסרות תועלת או גרוע מכך. Plan C יכולים, בשלב זה, רק להגיב לתלונות שמתקבלות. “אם אנחנו שומעות על בעייה, אנחנו בודקות את האתר בחשאי: קונות גלולות, רואות מה מגיע בדואר, כמה הן עולות, בתוך כמה זמן הן מגיעות, האם יש בעיות עם שירות לקוחות – ועל סמך זה אנחנו אולי נסיר ספק מהאתר שלנו”, אמרה וולס.

2 צפייה בגלריה

הפגנה מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון בארה"ב במחאה על הפסיקה המסתמנת לגבי הפלותהפגנה מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון בארה"ב במחאה על הפסיקה המסתמנת לגבי הפלות

הפגנה בוושינגטון נגד הפסיקה האוסרת הפלות

(צילום: AP)

היבט אחר הוא המחיר הגבוה שמשלמות נשים עבור הגישה לגלולות הפלה מאתרים אלוה לדברי וולס, במדינות רבות מחיר המדף של גלולות אלו הוא חמישה דולר בלבד. Abortion Rx מוכר את אותן גלולות ב-199 דולר + 50 דולר למשלוח בתוך 4 עד 7 ימי עבודה. משלוח מהיר יותר, 2 עד 5 ימי עבודה, יעלה 100 דולר. ב- Medside 24 יעלו הגלולות 180 דולר + 15 דולר למשלוח בתוך 2 עד 3 שבועות – כלומר, 10 עד 15 ימי עבודה.

לדברי ג’ונס, לפעילות שלו יש שולי רווח עצומים של 50%. עם 15 לקוחות בממוצע ביום, מדובר, בחישוב זהיר, ברווח של קרוב ל-44 אלף דולר בחודש. לא רע לעסק שכנראה מופעל על ידי אדם אחד. וגם מסוכן מאוד, כי יש כאן שילוב קטלני בין פוטנציאל לרווחים גדולים, לקוחות נואשים שאין להן כל ברירה אחרת, תחום נטול פיקוח רשמי ואופן פעילות גמיש שמקשה מאוד על זיהוי המפעילים.

השילוב הזה מושך מאוד נוכלים שמחפשים מקסימום כסף במינימום השקעה. אלה יכולים בקלות להקים אתרים שמתיימרים למכור גלולות הפלה, אולי אפילו לשווק גלולות אמיתיות בתחילת הדרך כדי לקבל את חותמת האישור של אתרים כמו Plan C, ואז להסתובב ולהתחיל במקרה הטוב למכור גלולות סוכר שלא עושות דבר ובמקרה הרע גלולות מפוקפקות שנקנו מיצרן מסוכן, שעלולות לסכן את חיי הנשים שלוקחות אותן. ומכיוון שהנשים עצמן עושות דבר שמנוגד לחוק כי כמה גברים החליטו שהגוף שלהן לא שייך להן, הסיכוי שיתלוננו לרשויות במקרה של הונאה הוא אפסי. וגם אם כן, מה הן יעשו נגד מפעיל שיושב בקזחסטן?

עד עכשיו, ככל הידוע, זה לא קרה. Plan C מתפקד כשומר סף ראוי, האתרים לא הרגו אף אחד ובמקרים רבים סייעו לנשים לעבור הפלה מוצלחת, אבל אין כל ודאות שזה יהיה המצב גם בעתיד. ככל שיעבור הזמן, ככל שמדינות שמרניות בארה”ב תהדקנה את אחיזת החנק שלהן על נשים, כך תהיינה הנשים נואשות יותר ופוטנציאל הרווח הקל יהיה גדול יותר. הנוכלים יגיעו. זה רק עניין של זמן. וכשזה יקרה, זה ייגמר בדמעות ובדם.

Leave a Reply

Your email address will not be published.