אחרי עיכובים רבים – ניסוי, בינתיים לא מאוייש לחללית סטארליינר של בואינג

מַדָע

החללית ששוגר ב-19 במאי 2022, מחוברת כעת לתחנת החלל הבינלאומית. היא “מאוישת” בבובה שמטרתה לשמור על מרכז הכובד של החללית כדי לדמות טיסה מאויישת

NASA astronauts Bob Hines and Kjell Lindgren greet “Rosie the Rocketeer” inside the Boeing Starliner spacecraft shortly after opening its hatch.
האסטרונאוטים של נאס”א בוב היינס וקייל לינדגרן “מברכים” את הבובה רוזי הטילאית בתוך החללית בואינג סטארליינר זמן קצר לאחר פתיחת מינעל האוויר שלה. צילום: נאס”א

בואינג חלקה בזכייה של הטסת אסטרונואטים לתחנת החלל הבינלאומית ביחד עם ספייס אקס אך בעוד חלליות דראגון של ספייס אקס הפכו למוביל רשמי של אסטרונאוטים תיירים, בואינג הגיעה סוף סוף לשלב הניסוי הלא מאוייש עדיין. בגלל העיכוב הפסידה בואינג חלק מהטיסות שזכתה בהן והחוזה הועבר על ידי נאס”א לספייס אקס.

CST-100 סטארליינר של בואינג צמודה כעת לתחנת החלל הבינלאומית אחרי שיגורה ב19 במאי 2022 על טיל אטלס 5 של United Launch Alliance במשימה המיועדת לנסות את היכולות מקצה לקצה של המערכת עם אפשרות איוש כחלק מתוכנית הצוותים המסחריים של נאס”א.

סטארליינר המריאה בטיסת הניסוי OFT-2 בשעה 18:54 שעון החוף המזרחי מקייפ קנוורל בפלורידה. אחרי תמרון הכנסה למסלול 31 דקות לאחר מכן, סטארליינר יצאה לדרכה למפגש ועגינה בתחנת החלל.

טיל אטלס 5 של United Launch Alliance הנושא את החללית CST-100 סטארליינר של בואינג בטיסה OFT-2 ממריא בקייפ קנוורל ב-19 במאי 2022. קרדיט: נאס"א
טיל אטלס 5 של United Launch Alliance הנושא את החללית CST-100 סטארליינר של בואינג בטיסה OFT-2 ממריא בקייפ קנוורל ב-19 במאי 2022. קרדיט: נאס”א

“אני מאוד גאה בצוותים של נאס”א, בואינג ו-United Launch Alliance שעבדו כל כך קשה לשלוח את סטארליינר לתחנת החלל הבינ”ל”, אמר מנהל נאס”א ביל נלסון. “בעת מצוקה, הצוותים שלנו המשיכו לחדש למען האומה שלנו וכל האנושות. אני מצפה לניסוי מקצה לקצה מוצלח של החללית סטארליינר, שיעזור לאפשר משימות עם אסטרונאוטים בחללית”.

השיגור וההכנסה למסלול הם נקודות ציון חשובות בטיסה הלא מאוישת השנייה של החברה, שמקרבת את ארה”ב למצב שיש לה שתי משימות טיסה בלתי תלויות של מערכות מאוישות אל תחנת החלל וממנה.

Rosie the Rocketeer, התקן הניסוי האנתרופומטרי של בואינג, תפסה את מקומה שוב במושב המפקד בחללית סטארליינר של החברה בטיסה הלא מאוישת השנייה שלה. הטיסה הראשונה סיפקה מאות נתונים על מה שיחוו האסטרונאוטים בטיסה. בטיסה הזאת רוזי תעזור לשמור על מרכז הכובד של החללית בזמן השיגור, העגינה, ההתנתקות והנחיתה. קרדיט: Boeing/John Proferes
Rosie the Rocketeer, התקן הניסוי האנתרופומטרי של בואינג, תפסה את מקומה שוב במושב המפקד בחללית סטארליינר של החברה בטיסה הלא מאוישת השנייה שלה. הטיסה הראשונה סיפקה מאות נתונים על מה שיחוו האסטרונאוטים בטיסה. בטיסה הזאת רוזי תעזור לשמור על מרכז הכובד של החללית בזמן השיגור, העגינה, ההתנתקות והנחיתה.
קרדיט: Boeing/John Proferes

סטארליינר מתוכננת לעגון בפתח הקדמי של המודול הרמוני של התחנה בערך בשעה 19:10 ביום שישי ה-20 במאי. אחרי עגינה מוצלחת, הצוות של משלחת 67 יפתח את הצוהר של סטארליינר בערך בשעה 11:45 בשבת ה-21 במאי.

“אני מודה מאוד לצוותי נאס”א, בואינג ו-United Launch Alliance שלנו שהפגינו התמדה, נחישות ומסירות כדי להבטיח שנהיה מוכנים לשיגור היום ולטיסת הניסוי”, אמרה קתרין ליודרז, סגנית מנהל נאס”א לפעילות חלל במטה נאס”א בוושינגטון. “למדנו הרבה מאוד כשעבדנו ביחד והתכוננו למשימה הזאת, ואנו מצפים לראות את החללית מגיעה לתחנת החלל בפעם הראשונה וממשיכים ללמוד ולהשתפר כשאנו מתכוננים להטיס את האסטרונאוטים שלנו בסטארליינר”.

בטיסת הניסוי, סטארליינר מובילה כ-220 ק”ג של אספקה לצוות ומטען של נאס”א ויותר מ-140 ק”ג מטען של בואינג לתחנת החלל הבינ”ל. אחרי ההתעדה, במשימות של נאס”א באמצעות סטארליינר יובילו עד ארבע אנשי צוות לתחנה, ויתאפשרו הרחבה מתמשכת של הצוות והגדלת כמות המדע והמחקר שאפשר יהיה לבצע במעבדה שנמצאת במסלול.

עוד בנושא באתר הידען:

Leave a Reply

Your email address will not be published.