אדישות בישראל, דריכות בעולם: מה תעשה ההכרזה על בחירות לשוק ההון?

עֵסֶק

ה- OECD הפחית אתמול את תחזית הצמיחה העולמית ל-2021, ותיאר שונות גבוהה בין מדינות, שכשלעצמה עשויה לגרור לחוסר איזונים. הכלכלנית הראשית של הארגון, לורנס בון, הזהירה כי החששות העיקריים הם התדרדרות בריאות הציבור וסיוע פיסקלי מקרטע. לטענתה ההשפעה השלילית על הכלכלה עלולה להספיק כדי להצית סערה פיננסית מחודשת. אנו מעריכים כי בתרחיש כזה בנקים מרכזיים יהיו יותר משמחים לקנות שוב את השוק ולהזרים נזילות, אבל אולי אנחנו פשוט אופטימיים מדי.

“מודל האופוריה” של סיטי בשיא מאז בועת הדוט.קום. הכלכלן הראשי שלהם, טוביאס, מסביר שברמות כאלה, היסטורית, הסיכוי להפסד כסף ב-12 החודשים הבאים הוא 100%.

התופעה הבולטת ביותר בשוק בחודש נובמבר, הקפיצה במניות הערך, נשענה, מסתבר, בין היתר ע”י “שורט סקוויז” במניותיהן, כשהיקף פוזיציות השורט נסגר בחדות. כעת היקף המניות שיש עליהן פוזיציות שורט ירד לרמות שפל היסטוריות (1.5% בלבד משווי השוק), מה שמלמד כי המנוע הזה לעליות די מוצה.

מדד המחירים לצרכן בגוש האירו הפתיע אתמול למטה, כשירד בשינוי שנתי של 0.3%- לעומת צפי ל-0.2%-. החולשה באינפלציה ובכלכלה הן בין הסיבות הגורמות לשוק לגלם הפחתות ריבית נוספות בגוש ומקשה על התשואות שם לעלות כמו בארה”ב.

אמיר כהנוביץ הוא כלכלן ראשי של בית ההשקעות אקסלנס

Leave a Reply

Your email address will not be published.