אבות נטלו תרופה – הבנים נולדו עם מום

הסיפורים הטובים ביותר מַדָע

התרופה מטפורמין, המשמשת לטיפול בסוכרת, התגלתה כקשורה סטטיסטית למומים מולדים אצל תינוקות שנולדו לאבות שנטלו את התרופה

תינוקות זכרים שנולדו לאבות שלקחו מטפורמין (Metformin), תרופה נפוצה לטיפול בסוכרת, נמצאים בסיכון מוגבר למומים מולדים, בעיקר באיברי המין. התרופה מוכרת בארץ בעיקר בשמות גלוקומין ומטפורמין כמרכיב בודד וכן נמצאת בתכשירים רבים כמרכיב אחד מתוך שניים.   

חוקרים מאוניברסיטת דרום דנמרק ומאוניברסיטת קופנהגן יחד עם חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה ערכו לאחרונה מחקר הבוחן את השפעת התרופה מטפורמין על היווצרות מומים מולדים בתינוקות שנולדו לאבות שנטלו אותה. במחקר, שהתפרסם בכתב העת המדעי Annals of Internal Medicine, הראו החוקרים שתינוקות שנולדו לאבות חולי סוכרת שלקחו מטפורמין בתקופת ייצור הזרע (במהלך שלושת החודשים שלפני ההתעברות) היו בסיכון מוגבר לפתח מומים מולדים, בעיקר פגמים באיברי המין הזכריים.

הלבלב מפריש אינסולין | ilusmedical, Shutterstock
מטפרומין היא התרופה הפומית לסוכרת מסוג 2 הנרשמת ביותר בעולם. בארצות הברית השתמשו בה מעל 17 מיליון מטופלים ב-2019. הלבלב מפריש אינסולין | ilusmedical, Shutterstock

תרופה שנוטלים האבות עלולה לפגוע בעובר 

בעולם הרפואה ידוע זה זמן רב שגברים עם סוכרת שאינה מטופלת סובלים מירידה באיכות הזרע. אולם לא היה ברור לחלוטין מה ההשפעה של תרופות נגד סוכרת שנטלו האבות על התפתחות מומים אצל ילדיהם. במחקר זה בדקו החוקרים אם הסיכון להתפתחות מומים מולדים תלוי בסוג התרופה לטיפול בסוכרת שנטל האב במהלך שלושת החודשים שלפני ההתעברות.

החוקרים אספו מידע מהמאגר הלאומי של דנמרק, שבו תועדו יותר ממיליון תינוקות שנולדו בין השנים 1997 ל-2016 ומתוכם כ-40 אלף תינוקות שנולדו עם מומים, ובדקו מה היחס בין תינוקות בעלי מומים שאבותיהם נטלו מטפורמין לבין תינוקות בעלי מומים לאבות שלא נטלו את התרופה. נמצא שמספר המומים אצל תינוקות שאבותיהם נטלו מטפורמין היה גבוה ב-40 אחוז מאשר אצל תינוקות שאבותיהם לא השתמשו בתרופה זו. מתוך כלל סוגי המומים המולדים שהופיעו אצל אותם תינוקות, אלו שפגעו באיברי המין הזכריים היו נפוצים כמעט פי 4 מאשר שאר סוגי המומים.

החוקרים בדקו גם את ההשפעה של חשיפת האב לתרופות ממשפחת סולפוניל-אוראה (Sulfonylurea). תרופות אלה מעודדות ייצור אינסולין, הורמון הממלא תפקיד חשוב במטבוליזם הסוכר בגופנו. החוקרים מצאו שהסיכון למומים אצל תינוקות אלה היה גבוה ב-35 אחוזים; אך מכיוון שמספר התינוקות שאבותיהם השתמשו בסולפוניל-אוראה היה קטן מאוד, הממצא הזה לא היה מובהק סטטיסטית, כלומר היה קשה להסיק ממנו מסקנות חותכות. כמו כן, החוקרים בדקו ומצאו שלזריקות אינסולין שקיבלו האבות לא הייתה השפעה על היווצרות מומים בילדיהם.

פעילות הלבלב בסוכרת סוג 2 עם וללא תרופה | joshya, Shutterstock
הלבלב מפריש אינסולין שמסייע להכניס את הסוכר לתאים. בסוכרת התהליך פחות יעיל והתרופות מעודדות ייצור אינסולין ומשפרות את התגובה אליו. פעילות הלבלב בסוכרת סוג 2 עם וללא תרופה | joshya, Shutterstock

תרופה נפוצה לסוכרת

מה עושה התרופה מטפורמין, מה תפקיד האינסולין ומהי סוכרת? במצב תקין, אחרי שאנחנו אוכלים ארוחה, רמות הסוכר בדם עולות והגוף מפרק את הסוכר ומפיק ממנו אנרגיה. ההורמון אינסולין, המופרש מהלבלב, ממלא תפקיד חשוב בבקרה על התהליכים הרבים המעורבים בכך. 

אצל אנשים חולי סוכרת, התהליך הזה אינו מתבצע בצורה תקינה. קיימים כמה סוגים של סוכרת: סוכרת מסוג 1 היא מחלה אוטואימונית, כלומר מחלה שבה מערכת החיסון תוקפת את הגוף עצמו ופוגעת בו. בסוג זה של סוכרת, מערכת החיסון של החולים הורסת את התאים שמייצרים אינסולין, ולכן הטיפול למחלה הוא הזרקה קבועה של אינסולין. סוכרת מסוג 2 נגרמת כתוצאה מהפרעה בשני מנגנונים: תחילה נפגעת היכולת של הגוף לנצל את האינסולין הקיים, ובהמשך חלה גם ירידה בהפרשת האינסולין. 

מטפורמין היא תרופה נפוצה לסוכרת מסוג 2, הסוג הנפוץ יותר של המחלה. התרופה מפחיתה את ספיגת הסוכר במערכת העיכול ומשפרת את קליטת האינסולין בגוף. בהשפעת התרופה, הגוף מצליח לייצר אנרגיה ממקורות אחרים, כמו שומנים. השימוש במטפורמין אושר על ידי מִנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ב-1998. ה-FDA אחראי לבדוק את יעילותה ואת בטיחותה של כל תרופה בטרם תאושר לשימוש בארצות הברית, ולשם כך כל תרופה עוברת שלושה שלבים של ניסויים קליניים, כלומר ניסויים רפואיים בבני אדם. במהלך הניסויים הקליניים, כל אדם שקיבל את התרופה מדווח על שינויים במצבו ועל תופעות לוואי שהופיעו אצלו באותה תקופה. גם לאחר שהתרופה יוצאת לשוק, ה-FDA מקבל דיווחים קבועים על תופעות לוואי של המטופלים (אפשר לקרוא לזה השלב הרביעי של הניסוי הקליני), ואם נמצא כי בטיחות התרופה נמוכה מכפי שמצאו בתחילה, ה-FDA בוחן אם להסיר אותה מהמדפים ולאסור את שיווקה.

סוכרת היא אחת המחלות הנפוצות בעולם. לפי נתוני האגודה הבינלאומית לסוכרת, כ-10 אחוזים מאוכלוסיית העולם חיים עם המחלה. השימוש במטפורמין כ”תרופת קו ראשון”, הנותנת מענה ראשוני, הוא נפוץ מאוד, ולכן ה-FDA צריך לאמת היטב את תוצאות המחקר בטרם יורה להוריד את התרופה מהמדפים. כרגע המחקר מדליק נורת אזהרה, אך עדיין אינו מביא להסרת התרופה מהמדפים. כדי להחליט החלטה כזו, צריך להעמיק את המחקר ולחפש קשר סיבתי מובהק בין נטילת מטפורמין אצל האבות ובין היווצרות מומים מולדים אצל תינוקות שנולדו להם. במילים אחרות, צריך לבדוק אם המומים אכן הופיעו אצל התינוקות בעקבות השימוש במטפורמין, ולא מסיבות אחרות. 

אם במחקרים נוספים יימצא שנטילת מטפורמין על ידי האב גורמת למומים בתינוקות שלו, סביר להניח שה-FDA יחליט לאסור את השימוש בתרופה אצל גברים בגיל הפריון, או שיורה להוסיף אזהרה מתאימה בעלון התרופה, וימליץ למי שמתכנן היריון להחליף אותה בתרופה אחרת לתקופה של שלושה חודשים לפחות לפני ההיריון.

Leave a Reply

Your email address will not be published.